3 marca 2020

Meksyk: krótsze Msze Święte, komunia na rękę, spowiedź w maseczce. Powód? Koronawirus

W obliczu zagrożenia koronariwusem Konferencja Meksykańskiego Episkopatu (CEM) wezwała biskupów i księży, by udzielali Komunii Świętej na rękę. Wiernych poprosiła natomiast o przekazywanie sobie znaku pokoju bez podawania ręki – przez skinięcie głowy lub słowami. Chodzi o unikanie kontaktu fizycznego, który może przyczynić się do szerzenia Covid-19.

 

Dodatkowo arcybiskup Miasta Meksyk kard. Carlos Aguiar Retes zaapelował do księży swej archidiecezji o maksymalne skracanie czasu trwania Mszy św., aby wierni jak najkrócej przebywali ze sobą w zamkniętym pomieszczeniu. Zgodnie z zarządzeniem hierarchy homilie powinny być krótkie, można też pominąć śpiewy, procesję z darami i inne elementy liturgii, które ją wydłużają.

 

Ponadto kolektę (zbiórkę ofiar na tacę) należy przeprowadzić dopiero po Komunii, aby wierni nie przyjmowali jej po kontakcie z pieniędzmi na ewentualnie zarażone dłonie. Szafarz Eucharystii powinien po Komunii obmyć palce wodą z mydłem lub żelem antybakteryjnym. Może też nie wypowiadać słów „Ciało Chrystusa”, aby uniknąć sytuacji, że niechcący wypłynie z jego ust ślina – innym wyjściem jest założenie maseczki ochronnej na czas udzielania Komunii. Maseczki powinno używać się również w trakcie spowiedzi, jeśli odbywa się ona podczas Mszy. Z kolei w czasie modlitwy „Ojcze nasz” wierni nie powinni trzymać się za ręce.

 

Duchowni winni też powstrzymać się od publicznego odprawiania Mszy, gdy mają objawy zarażenia koronawirusem.

 

KAI

TK

 

 

Polecamy również nasz e-tygodnik. Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie