30 maja 2019

Mężczyzna, który podłożył bombę w Lyonie składał przysięgę Państwu Islamskiemu

(Zdjęcie ilustracyjne, fot. REUTERS/Benoit Tessier)

Zamachowiec z Lyonu, którego ładunek wybuchowy w ubiegłym tygodniu ranił 13 osób, jest zwolennikiem Państwa Islamskiego. Śledczy ustalili, że mężczyzna złożył wcześniej przysięgę wierności ISIS i współpracował z islamskimi bojownikami.

 

Pochodzący z Algierii Mohamed Hichem M. to sprawca zeszłotygodniowego zamachu w centrum Lyonu. Mężczyzna na jednej z ulic miasta podłożył bombę domowej produkcji, która eksplodowała i raniła 13 osób. Śledczy potwierdzili obecność materiału genetycznego podejrzanego ze śladami DNA na fragmentach ładunku wybuchowego. Mężczyzna przyznał się, że to on przygotował bombę, ale zaprzeczył temu, że była to zorganizowana akcja terrorystyczna. Agencja AFP podaje jednak, że mężczyzna składał wcześniej przysięgę Państwu Islamskiemu.

 

AFP powołuje się na źródła sądowe i śledczych zajmujących się sprawą zamachu we francuskim Lyonie. Sprawcą okazał się 24-letni mężczyzna, który został aresztowany i przebywa w specjalnym areszcie ds. walki z terroryzmem. W wyniku śledztwa, oprócz zgodności materiału genetycznego mężczyzny z tym pochodzącym z ładunku wybuchowego ustalono, że w mieszkaniu Mohameda Hichem M. znajdowały się materiały podobne do tych, których użyto przy produkcji bomby.

 

W areszcie w Paryżu przebywa także brat zamachowca oraz jeden z bliskich znajomych. Przez kilka dni w areszcie przebywali również rodzice 24-latka pochodzącego z Algierii, ale ostatecznie zostali wypuszczeni ze względu na brak podstaw do stawiania zarzutów o współudział w ataku. Warto dodać, że śledczy wstępnie ustalili, że bomba domowej produkcji zawierała najprawdopodobniej nadtlenek acetonu. Ta substancja była używana m.in. podczas zamachów w Paryżu w 2015 roku.

 

Przypomnijmy, że do zamachu w Lyonie doszło we czwartek 24 maja przy ul. Victora Hugo. Świadkowie relacjonowali, że na skutek wybuchu, cała okolica została pokryta białym pyłem. Eksplozja raniła 13 osób, które ucierpiały na skutek rozrzutu ślub i gwoździ zawartych w ładunku wybuchowym.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, AFP

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie