9 grudnia 2015

Milejczyce: ekspiacja po kradzieży i profanacji Najświętszego Sakramentu. Sprawcy wciąż na wolności

(fot.fot. pam)

W kościele parafialnym w Milejczycach w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została odprawiona ekspiacyjna Msza Święta, połączona z obrzędem publicznego przebłagania po dokonanej tam kradzieży tabernakulum i profanacji Najświętszego Sakramentu.


Eucharystii i nabożeństwu wynagradzającemu przed wystawionym Najświętszym Sakramentem przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.

 

Proboszcz parafii ks. Zbigniew Bolewski przypomniał, że w nocy z 27 na 28 listopada dokonano włamania do tamtejszego drewnianego kościoła parafialnego św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Sprawcy wyłamali drzwi, a po wejściu wyrwali z drewnianej obudowy metalowe tabernakulum, w którym znajdowały się trzy naczynia liturgiczne z Najświętszym Sakramentem. Policja prowadzi dochodzenie, ale obecnie sprawcy kradzieży i profanacji nie zostali wykryci.

 

W homilii bp Tadeusz Pikus powiedział, od początku trwa walka z szatanem o człowieka. Bóg posyłając Chrystusa dał człowiekowi nadzieję zwycięstwa. Syn Boży stał się jednak bezbronny, a oddając do dyspozycji człowieka miał świadomość odrzucenia i zlekceważenia, zarówno na krzyżu, jak też pozostając w Ciele i Krwi pod kruchymi postaciami chleba i wina.

 

„Nikt jednak nie odbierze nam Chrystusa !” – mówił bp Pikus. – Chrystus potępia grzech, ale nie potępia człowieka – dodał. Przypominając wiele profanacji, w tym tak masowe jak chociażby w ZSSR, gdzie wszystko co święte było niszczone, a ludzie broniący świętości okrutnie prześladowani, powiedział, że każdy grzech jest świętokradztwem. Dla Boga nie na nic niemożliwego i nie pozbawia on nigdy nadziei, gdyż On jest nadzieją ostatecznego zwycięstwa.

 

Pasterz Kościoła drohiczyńskiego prosił parafian o podtrzymywanie ducha nadziei oraz modlitwę o Miłosierdzie Boże i nawrócenie sprawców. Podkreślił, że przez to bolesne doświadczenie Bóg wzywa nas do mówienie Jemy zawsze – „tak”, a szatanowi zawsze stanowczo – „nie”.

 

Do Milejczyc przybyli także inni kapłani z diecezji drohiczyńskiej z wikariuszem generalnym ks. prał. Tadeuszem Syczewskiem i dziekanem siemiatyckim ks. prał. Stanisławem Ulaczykiem, siostry zakonne oraz wierni z okolicznych parafii.

 

Bp Pikus przekazał parafii puszkę do przechowywania Najświętszego Sakramentu, prosząc też o dobre zabezpieczenie i czujność, gdy zostanie zamontowane nowe tabernakulum.

 

W parafii Milejczyce każdego dnia w Adwencie śpiewane są suplikacje. We wszystkich parafiach diecezji w niedzielę 6 grudnia, w duchu wynagrodzenia, po Mszach świętych przed Najświętszym Sakramentem odśpiewano też: „Święty Boże, Święty Mocny”.

 

 

 

KAI

luk

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie