16 marca 2020

Minister rozwoju zapowiada ustawę chroniącą firmy przed ekonomicznymi konsekwencjami pandemii

(Minister Jadwiga Emilewicz. FOT.:Adam Guz/KPRM-Kancelaria Premiera from Poland/Public domain)

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała przedstawienie już w tym tygodniu projektu ustawy osłonowej dla firmy dotkniętych problemami z powodu pandemii choroby wywoływanej przez koronawirusa rodem z chińskiego Wuhan.

Minister rozwoju powiedziała, że trwają prace nad rozwiązaniami pomocnymi dla przedsiębiorców, w których firmy mocno uderza aktualna sytuacja związana z wirusem SARS-CoV-2.

Ze słów minister Emilewicz wynika, że wśród rozwiązań wspierających osoby prowadzące działalność gospodarczą znajdzie się możliwość odroczenia lub umorzenia płatności i składek na ZUS bez konieczności uiszczania tzw. opłaty prolongacyjnej. Oprócz tego przedsiębiorcy będą mogli liczyć na atrakcyjniejszą ofertę kredytową, która umożliwi im zachowanie płynności. Ochrona objąć ma również pracowników.

Wesprzyj nas już teraz!

Zdaniem Jadwigi Emilewicz największe problemy dotykają branżę turystyczną, transportową, gastronomiczną, targową, eventową i szeroko pojęty rynek usług rozrywkowych. Dlatego też rząd chce wesprzeć przedsiębiorców w zachowaniu stabilności i wypłacaniu wynagrodzeń pracownikom.

Minister rozwoju odniosła się także do obowiązujących obecnie restrykcji. Jak przyznała, ma świadomość, że są one dolegliwe, natomiast im szybciej sytuacja zostanie opanowane, tym prędzej klienci powrócą do korzystania z usług i nabywania towarów.

Szczególną troską polskie władze chcą otoczyć małe firmy. Dlatego też gwarancje BGK dla nich wyniosą 80 proc. kwoty kredytu. Dziś to 60 proc. Osobom chcącym poznać szczegóły dotyczące ulg, umorzeń, zawieszeń działalności, ale też zasiłków opiekuńczych, minister Emilewicz zaleciła kontakt z infolinią (22 560 16 00).

Ponadto w związku z pandemią wejście w życie Jednolitego Pliku Kontrolnego zostanie przesunięte z 1 kwietnia na 1 lipca. Celem takiego działania jest niegenerowanie dodatkowych kosztów w trudnej sytuacji. Zmianie ulec mają także przepisy definiujące przedsiębiorcę w kłopotach jako osobę, która w trakcie 6 miesięcy zanotowała spadek obrotów o 15 proc. Zgodnie z pomysłem przedstawionym przez minister Emilewicz ów okres ma zostać skrócony do 2 miesięcy. W ten sposób firmy będą mogły szybciej otrzymywać wsparcie z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych lub Funduszu Pracy, aby nie stanąć przed koniecznością decyzji o redukcji etatów.

 

Źródło: rmf24.pl
MWł

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 904 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram