22 czerwca 2020

Ministerstwo Sprawiedliwości: nie będzie zaostrzenia kar za tzw. nielegalną aborcję

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Boris Gonzalez))

„Nieprawdziwe są informacje, jakoby przepisy przyjęte przez Sejm w Tarczy antykryzysowej 4.0 zaostrzyły karę za nielegalną aborcję. W rzeczywistości kara się nie zmienia i pozostaje taka sama, jak zostało to ustalone w 1997 r., poinformowało w specjalnym oświadczeniu ministerstwo sprawiedliwości.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla w oświadczeniu, że zgodnie z obowiązującym prawem – uchwalonym w 1997 r. przez koalicję SLD-PSL, podpisanym przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i obowiązującym bez zmian do dziś – kobieta, która poddaje się nielegalnej aborcji, nie podlega karze.

 

„Ministerstwo nie planuje żadnych zmian legislacyjnych w tym zakresie. Pociągnięty do odpowiedzialności karnej może być lekarz, który przeprowadzi zabieg z naruszeniem przepisów ustawy. Kara wynosi do 3 lat pozbawienia wolności i Tarcza antykryzysowa 4.0 nic w tym zakresie nie zmieniła”, brzmi oświadczenie resortu sprawiedliwości.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości przypomniało ponadto, że w ciągu ponad 20 lat obowiązywania tego przepisu sądy nikogo na jego podstawie nie wysłały do więzienia. „Skoro przepis się nie zmienił, manipulacją jest twierdzenie, że na podstawie ustawy o Tarczy ta sytuacja ma się zmienić”, napisano.

 

Jak dodało MS, nie jest również prawdą, jakoby za nielegalną aborcję miała grozić wyłącznie kara bezwzględnego więzienia. „Sąd będzie mógł, jak do tej pory, zawieszać karę pozbawienia wolności, albo – jeśli oceni, że są ku temu podstawy – zamiennie stosować grzywnę lub karę ograniczenia wolności”, poinformował resort sprawiedliwości.

 

Ministerstwo podkreśla, że zmiany, które znalazły się w Tarczy antykryzysowej 4.0, nie dotyczą zatem aborcji lecz poważnej przestępczości, zwłaszcza tej, która w ostatnim czasie się nasiliła.

 

KAI

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie