9 sierpnia 2012

MSZ próbuje odkręcić aferę z antypolską „promocją Polski”

(Grazyna Myslinska/FORUM )

Minister Radosław Sikorski, po awanturze wokół lansowania szkalującej Polaków książki „Piekło wyborów”, próbuje wyjść z twarzą z afery. Zapowiada międzynarodową promocję publikacji traktującej o polskiej rodzinie ratującej Żydów.

Książka „Ofiara sprawiedliwych. Rodzina Ulmów – oddali życie za ratowanie Żydów” Mateusza Szpytmy także będzie promowana przez MSZ – zapowiedział na serwisie społecznościowym „Twitter” Radosław Sikorski.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nakazało naszym placówkom dyplomatycznym promowanie anglojęzycznej książki „Inferno of Choices” (Piekło wyborów). Dominującym tematem opracowania jest nasz antysemityzm, a bohaterami – szmalcownicy i Polacy szabrujący żydowskie majątki. Wydawcą książki jest Oficyna Rytm… byłego oficera SB Mariana Kotarskiego vel Pękalskiego. Na siedem kluczowych opowiadań zawartych w publikacji, aż pięć mówi o polskich szabrownikach, antysemityzmie Polaków czy kolaboracji z Niemcami.
 
Lansowaną przez MSZ książkę wydaną przez byłego esbeka skrytykowali historycy. Zarzucili tej publikacji, że traktuje o incydentalnych zjawiskach, które wprawdzie miały miejsce pod okupacją niemiecką, ale nie zostały skonfrontowane z sytuacją w innych krajach. Publikacji wytknięto szereg niedomówień, m.in. że w kontekście kar za ukrywanie Żydów nie zaznacza, iż były to kary śmierci wykonywane na całych rodzinach – pisze „Nasz Dziennik”.

 

Wydaje się, że jeśli resort ministra Sikorskiego chciał promować historię Polski i Polaków, to od początku powinien postawić właśnie na takie postawy jak rodziny Ulmów. W tej chwili trwa przecież ich proces beatyfikacyjny, a  przykładów postaw podobnych do Ulmów bo było w okupowanej Polsce bardzo wiele. Polacy ponosili najwyższą cenę za ukrywanie Żydów, jednak to właśnie w polskich domach Żydzi znajdywali schronienie.

Książka Szpytmy będzie promowana „takimi kanałami jak standardowo wykorzystywane przy promocji publikacji, przede wszystkim poprzez zakup i dystrybucję części nakładu oraz zachęcanie do tego placówek”. Publikacja istnieje obecnie w wersji angielskiej i w tym języku będzie promowana.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie