29 lipca 2017

MSZ reaguje na działania Komisji Europejskiej. „Zakładam, że przywódcy pójdą po rozum do głowy”

(Witold Waszczykowski. Fot: Krystian Maj/FORUM)

Komisja Europejska poinformował o wszczęciu przeciwko Polsce procedury naruszenia unijnego prawa. Decyzja jest związana z ogłoszeniem w Dzienniku Ustaw nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, która w oczach Fransa Timmermansa jest niezgodna z prawem UE. Do sprawy odniósł się szef MSZ Witold Waszczykowski, który podkreślił, że w związku ze sprzeciwem Węgier, ukaranie Polski nie będzie możliwe.

Minister spraw zagranicznych w rozmowie z portalem wPolityce.pl powiedział, że resort otrzymał pismo z Komisji Europejskiej w sprawie rzekomego łamania przez Polskę prawa unijnego. Dodał, że MSZ skieruje odpowiedź w zgodzie ze wskazówkami, które zostaną przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Witold Waszczykowski powiedział również, że ma nadzieję, iż w pewnym momencie unijni politycy odpuszczą.

„Nie dojdzie do dyskusji, czy też głosowania w sprawie Polski na Radzie Europejskiej, ponieważ węgierski przywódca zapowiedział, że nie dopuści do takiego głosowania. W związku z tym zakładam, że przywódcy europejscy pójdą po rozum do głowy i w którymś momencie odpuszczą” – komentował w rozmowie z wPolityce.pl.

Szef MSZ przypomniał również, że w związku z zapowiedziami premiera Węgier Victora Orbana, który zadeklarował, że nie zagłosuje przeciwko Polsce, trudno będzie doprowadzić do debaty o Polsce na Radzie Europejskiej. Doprowadzenie do takiej sytuacji wymagałoby zgody wszystkich krajów członkowskich, a jak wskazują specjaliści, bardzo możliwe, że oprócz Węgier będziemy mogli liczyć na wsparcie kilku innych krajów. Waszczykowski dodał również, że nie ma proceduralnej możliwości połączenia głosowań w sprawie Węgier i Polski.

Przypomnijmy, że reforma sądownictwa zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość wywołała falę protestów środowisk skupionych wokół dzisiejszej opozycji, a także stała się powodem głębokiego zainteresowania ze strony Komisji Europejskiej i jej wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa. Pomimo prezydenckiego weta dla dwóch ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, wiceszef KE nie dał za wygraną i zapowiedział wszczęcie postępowania o naruszenie unijnego prawa. W związku z ogłoszeniem nowych regulacji w Dzienniku Ustaw, Komisja Europejska poinformowała o rozpoczęciu procedury.

 

 

Źródło: wpolityce.pl, PCh24.pl

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie