9 kwietnia 2021

„Nacjonalizm szczepionkowy” gorszy niż „nierówność klimatyczna”. COP26 bez Grety Thunberg

Greta Thunberg powiedziała w piątek, że nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow w listopadzie z powodu nierównego dostępu do szczepionek między bogatymi i biednymi krajami. Jej zdaniem wydarzenie musi zostać przełożone.

 

„Z powodu skrajnie nierównej dystrybucji szczepionek nie pojadę na konferencję COP26, jeśli sytuacja będzie taka, jak obecnie”, powiedziała szwedzka aktywistka.

 

Thunberg uważa, że niektóre państwa mają ograniczony dostęp do szczepionki, przez co ich reprezentanci mogą nie pojawić się w Szkocji. Swoje przemyślenia w tej sprawie opublikowała w mediach społecznościowych.

 

„Oczywiście, że chciałabym wziął udział w COP26 w Glasgow. Ale wszyscy muszą mieć prawo uczestniczyć na takich samych prawach. Wiele państw szczepi młodych ludzi, często kosztem grup ryzyka i pracowników z pierwszej linii”, napisała Thunberg.

 

Zdaniem aktywistki klimatycznej, mamy do czynienia z „nacjonalizmem szczepionkowym”.

 

„Nierówność i klimatyczna niesprawiedliwość to już teraz sedno kryzysu klimatycznego. Jeżeli ludzie nie mogą zostać zaszczepieni i nie będą mogli podróżować, by być sprawiedliwie reprezentowani, to mamy do czynienia z niedemokratyczną sytuacją, która tylko pogłębi problem. Szczepionkowy nacjonalizm nie rozwiąże problemu pandemii. Globalne problemy wymagają globalnych rozwiązań”, pisze Szwedka.

 

Thunberg uznała, że jeżeli sytuacji się nie zmieni, to szczyt należy przełożyć. „Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, COP26 musi zostać przełożone. Ale nie oznacza to, że musi odkładać w czasie pilnych działań. Nie musimy czekać na konferencje ani na nikogo ani na cokolwiek innego, aby poważnie zacząć redukować nasze emisje. Solidarność i działanie mogą zacząć się dzisiaj”, podkreśla. „Cyfrowe rozwiązanie jest oczywiście dalekim od optymalnego. Dostęp do szybkiego łącza internetowego i dostęp do komputerów są na świecie niezwykle nierówne. W takim przypadku brakowałoby nam reprezentacji ze strony tych, których głosy muszą być najbardziej wysłuchane, jeśli chodzi o kryzys klimatyczny”, dodaje.

 

Źródło: wPolityce.pl, bankier.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(26)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy