15 września 2021

Nadchodzi koniec łamania zakazu handlu w niedzielę. „Ta patologia zaczęła urągać powadze państwa”

(fot. Pixabay)

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny poparła z kilkoma poprawkami projekt uszczelniający zakaz handlu w niedziele.

Według posła Janusza Śniadka, który jest wnioskodawcą projektu wprowadzony 1 marca 2018 roku zakaz handlu w niedzielę był nagminnie i coraz bardziej bezczelnie obchodzony i dlatego trzeba go uszczelnić.

Plagą i patologią stało się powoływanie przez niektóre podmioty na działalność pocztową, aby ominąć przepisy tej ustawy, przy czym w większości jest to fikcyjne – wskazał poseł Śniadek. Jego zdaniem początkowo nie było to dużym problemem. – Zmieniło się to, gdy coraz więcej dużych sieci handlowych zaczęło to robić. Dziś już około 20 sieci handlowych otwiera swoje sklepy, korzystając z tej luki, co jest najwyższą patologią. Ta patologia zaczęła urągać powadze państwa – ocenił polityk.

Wesprzyj nas już teraz!

Poseł PiS wyjaśnił, że nowelizacja przepisów spowoduje, że sklep będzie mógł prowadzić działalność w niedziele niehandlowe jako placówka pocztowa, pod warunkiem że ten rodzaj działalności będzie dla niego przeważający, a przychody z niej przekroczą 50 proc. pozostałych przychodów. Projekt zakłada również wprowadzenie nowej definicji przeważającej działalności, której celem jest ograniczenie zbyt częstej zmiany działalności głównej.

Według przedstawicieli części opozycji przepisy zakazujące handlu w niedzielę są „społecznie nieakceptowane”. – Będziemy wnioskować o zlikwidowanie tego zakazu – przekonywał poseł KO Piotr Borys.

Z kolei poseł Magdalena Biejat z Lewicy zwróciła uwagę, że Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wydał pozytywną opinię do projektu uszczelniającego przepisy dot. ograniczenia handlu w niedziele.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie w 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

 

źródło: rmf24.pl, TVP Parlament

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(26)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy