20 lipca 2021

Następni hierarchowie ze Stanów Zjednoczonych przychylni dalszemu odprawianiu Tridentiny

Kolejni amerykańscy biskupi w reakcji na papieskie motu proprio opublikowali oświadczenia dotyczące warunków sprawowania Mszy świętej trydenckiej.

 

Informowaliśmy już między innymi o pozytywnych dla wiernych Tradycji decyzjach hierarchów z San Francisco (arcybiskup Salvatore Cordileone), Pittsburgha (biskup David Zubik), St. Paul-Minneapolis (arcybiskup Bernard Hebda), Denver (abp Samuel Aquila).

Wesprzyj nas już teraz!

Według informacji agencji CNA, na normalne sprawowanie Mszy zezwala księżom, którzy czynili to dotychczas również archidiecezja Oklahoma wraz z diecezjami Arlington i Brownsville, a także archidiecezja Baltimore, Bostonu, Nowego Orleanu, Filadelfii oraz diecezje Charlotte, Lake Charles i Madison.

„Jestem świadom, że dla wielu wiernych, których mam zaszczyt być pasterzem, ta celebracja Mszy i sakramentów była źródłem ogromnego błogosławieństwa i wzrostu” – podkreślił arcybiskup Timothy Broglio, duchowy opiekun służb wojskowych.

W poniedziałek biskup Frank Caggiano z Bridgeport w stanie Connecticut zwrócił się do wszystkich księży odprawiających tradycyjną Mszę łacińską, aby napisali do niego bezpośrednio z prośbą o tymczasowe pozwolenie na kontynuowanie celebracji. Obiecał przyznanie czasowych uprawnień do prywatnych Mszy i wyraził nadzieję na wprowadzenie do końca września stałych norm dotyczących  wdrożenia motu proprio Franciszka.

Biskup Donald Hying z Madison powiedział, że księża, którzy chcą odprawić tradycyjną łacińską Mszę, mogą teraz „założyć” jego upoważnienie, „ale powinni przewidzieć w najbliższej przyszłości, że poproszę ich o skontaktowanie się ze mną w celu uzyskania dalszej zgody” – podkreślił.

Biskup Daniel Felton z Duluth (Minnesota) oświadczył w piątek, że celebracja tradycyjnej Mszy będzie kontynuowana w parafii św. Benedykta w Duluth. – Sytuacje w innych parafiach odprawiających Mszę według Mszału z 1962 r. będą rozpatrywane indywidualnie dla każdego przypadku – powiedział.

Biskup David O’Connell z Trenton (New Jersey) powiedział, że zezwolił na używanie Mszału z 1962 roku w pięciu parafiach, a szóstej zezwolono na odprawianie tradycyjnej łacińskiej Mszy w każdy pierwszy piątek każdego miesiąca.

Jednak biskup Anthony Taylor z Little Rock w Arkansas stwierdził, że chociaż wydanie motu proprio nie wpłynie na działalność dwóch parafii administrowanych przez Bractwo Kapłańskie św. Piotra, to celebracja Tridentiny zakończy się w innych „zwykłych kościołach parafialnych” diecezji.

„Nuanse i implikacje motu proprio Ojca Świętego wymagają wyjaśnienia, a ja będę starał się w pełni zrozumieć, co orzeka Stolica Apostolska przed podjęciem jakichkolwiek ostatecznych decyzji” – stwierdził biskup Hying.

 

Źródła: ncregister.com, rorate-caeli.blogspot.com

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie