8 lipca 2020

Nie ma oficjalnego stanowiska rządu w sprawie reparacji. Jacek Sasin: temat poruszamy w rozmowach

(Fotograf: Wojciech Grabowski, Archiwum: Forum)

Formalnie nie ma stanowiska rządu w sprawie reparacji wojennych, ale temat jest ciągle poruszany w rozmowach i istnieje w relacjach polsko-niemieckich – powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

 

Sasin przekonywał na antenie RMF FM, że sprawa reparacji to „bardzo ważny temat dla Polaków i dla Niemców”. – To jest trudne zagadnienie w relacjach polsko-niemieckich. To nie jest tak, że my możemy dzisiaj, po kilkudziesięciu latach, tak po prostu „kawa na ławę”, usiąść z Niemcami i „wyrzucić” temat reparacji, powiedzieć: „płaćcie”. To są działania, które są prowadzone na wielu płaszczyznach: medialnych, w rozmowach pomiędzy politykami polskimi i niemieckimi ten temat jest obecny – powiedział Sasin.

 

Dopytywany, jakie władze Polski zajmują się tą sprawą, przyznał, że „formalnie nie ma stanowiska rządu w tej sprawie, nie ma stanowiska negocjacyjnego z Niemcami, ale temat jest ciągle poruszany w rozmowach i istnieje w relacjach polsko-niemieckich”.

 

Cofnijmy się pięć lat wcześniej, kiedy ten temat praktycznie nie istniał w tym obiegu polsko-niemieckim, dzisiaj jest zupełnie inaczej. Dzisiaj mamy chociażby stanowisko przewodniczącego grupy polsko-niemieckiej w Bundestagu, który mówi, że Niemcy muszą w jakiś sposób zadośćuczynić Polakom. Mówi, że oczywiście na reparacje ich nie stać, ale inne formy, jak najbardziej – stwierdził wicepremier.

 

Źródło: RMF FM

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie