6 czerwca 2013

Szczątki kilku żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej zostały przez pracowników Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Białymstoku wrzucone do jednej trumny i pospiesznie zakopane w kwaterze wojskowej cmentarza komunalnego.

 

O sprawie poinformował „Nasz Dziennik”. Pracownicy rozkopali jedynie fragment okolicznego obszaru. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że szczątki innych żołnierzy 1920 r. nadal tam spoczywają. Szczególnie dziwi fakt braku przeprowadzenia jakichkolwiek badań lekarskich oraz zaniechania uroczystości pogrzebowej, której odpowiednie władze miasta w przyszłości nie przewidują.

 

Urząd Miasta Białystok zwrócił się z wnioskiem o przeprowadzenie ekshumacji do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiemu. Wojewoda podlaski Maciej Żywno przeznaczył na ten cel 1480 zł, ale – jak zapewnia – ta mała kwota nie wpłynęła na jakość przeprowadzonej ekshumacji.

 

Ekshumacja „powinna być zorganizowana bardziej profesjonalnie. Wydobyte szczątki powinny być zbadane przez fachowców. Powinna być też uroczysta ceremonia pochówku polskich żołnierzy. Poproszę odpowiedzialne za tę ekshumację osoby o wyjaśnienia w tej sprawie” – powiedział w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

KRaj

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie