27 listopada 2013

Niemcy: porozumienie w sprawie koalicji – socjaliści w rządzie

(Lider SPD, Sigmar Gabriel i przewodnicząca CDU/CSU, Angela Merkel fot. TOBIAS SCHWARZ/REUTERS)

Zwycięski w wyborach parlamentarnych w Niemczech sojusz CDU/CSU zawrze koalicję z socjaldemokratyczną SPD. Ostatnia, 17-godzinna tura rozmów doprowadziła do kompromisu, dzięki któremu socjaliści mają wejść do rządu. Ugrupowanie Angeli Merkel zgodziło się na szereg skrajnie lewicowych postulatów.


Zgodnie z przyjętymi ustaleniami, koalicyjny rząd zostanie powołany w grudniu. Treść umowy koalicyjnej ma być jeszcze poddana pod referendum wśród członków SPD co nie zmienia faktu, że zawarty w środę kompromis przewiduje daleko idące przekształcenia w ramach niemieckiego społeczeństwa i gospodarki.

 

Jak już informowaliśmy na PCh24.pl, w trakcie negocjacji kanclerz Angela Merkel ustąpiła socjalistom w kwestii ustanowienia jednolitej dla obszaru całej federacji płacy minimalnej. Ma ona wynieść od 2017 roku 8,50 euro na godzinę. W reakcji na tę wiadomość, liczni analitycy ocenili, że realizacja tych założeń doprowadzi do wzrostu bezrobocia od 500 tysięcy do miliona osób.

 

Nie wiadomo natomiast w jaki sposób zostanie rozwiązany postulat lewicy dotyczący prawa do adopcji dzieci homoseksualnym związkom partnerskim, które legalnie funkcjonują w Niemczech. Oba bloki polityczne zgodziły się natomiast na kompromis, zgodnie z którym urodzone w Niemczech dzieci obcokrajowców będą mogły zachować podwójne obywatelstwo. Obecnie po osiągnięciu dojrzałości muszą wybrać jedno obywatelstwo.

 

 

Źródło: TVP Info

Tom

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie