23 marca 2021

Niemcy: Rząd wzywa do zamknięcia kościołów. Episkopat protestuje

(fot. youtube/WHO)

W Niemczech na święta Zmartwychwstania wprowadzony zostanie ostry lockdown. Rząd apeluje o zamknięcie kościołów dla wiernych; Mszę świętą i nabożeństwa należałoby jego zdaniem jedynie śledzić on-line. Taką zalecenia wydały władze federalne w porozumieniu z władzami landów.

 

Niemieckie władze twierdzą, że obawiają się wzrostu zakażeń koronawirusem w okresie świąt wielkanocnych. Dlatego w dniach od 1 do 5 kwietnia wprowadzają ostry lockdown, który ma doprowadzić do bardzo dużego zredukowania kontaktów międzyludzkich. Wielki Czwartek i Wielka Sobota zostaną jednorazowo dniami wolnymi od pracy; Wielki Piątek jest w Niemczech zawsze dniem wolnym.

 

Nie będzie państwowego zakazu Mszy świętej i nabożeństw z udziałem wiernych. Rząd wywiera jednak naciski. Ma nadzieję, że stosowne ograniczenia wprowadzi sam Kościół katolicki oraz wspólnoty protestanckie. Władze skierowały prośbę do hierarchów o zamknięcie kościołów oraz zborów. Nie wiadomo, co zrobi katolicki Episkopat. Jak poinformował jego rzecznik Matthias Kopp, biskupi zostali całkowicie zaskoczeni, bo władze wcześniej nie informowały ich o swoich planach.

 

Do sprawy odniósł się też przewodniczący Episkopatu, bp Georg Bätzing. „Jesteśmy zaskoczeni. Wielkanoc jest dla nas najważniejszym świętem, Msza święta nie jest czymś dodatkowym. W Boże Narodzenie pokazaliśmy, jak możemy z ostrożnością celebrować Mszę. Nie chcemy z tego rezygnować w święta. Będziemy prowadzić rozmowy” – napisał na Twitterze.

 

Ponadto niemieckie władze wprowadzają na okres świąteczny ograniczenia w gromadzeniu się. Prywatne spotkania będą możliwe maksymalnie w gronie pięciu osób z dwóch gospodarstw domowych; nie wlicza się w to dzieci do lat 14. Drastyczne rygory zostaną nałożone na gastronomię: lokale nie będą mogły serwować dań nawet na wynos. W Wielką Sobotę będą mogły funkcjonować jedynie niewielkie sklepy spożywcze. Ponadto w zależności od landu obowiązują różne ograniczenia, także dotyczące przemieszczania się czy noszenia masek.

 

Źródła: Katholisch.de, Twitter

Pach

 

Limity wiernych, wszechobecne maseczki i płyny do dezynfekcji, a nawet całkowicie zamknięte kościoły? Niewykluczone, że właśnie tak będą wyglądały najbliższe Święta Wielkanocne. Dlatego też powstała inicjatywa MyChcemyBoga.pl, której autorzy apelują do premiera o zniesienie restrykcji dla katolików. Aby podpisać petycję, wystarczy kliknąć tutaj.


 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(18)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy