21 czerwca 2020

Niemcy: Watykan nie pozwolił diecezji na zniszczenie struktury parafialnej

(Biskup Stephan Ackerman. Fot. REUTERS/Wolfgang Rattay/FORUM)

Stolica Apostolska nie pozwoliła diecezji Trewiru na całkowitą destrukcję tamtejszej struktury parafialnej. Biskup miejsca poinformował, że po rozmowach w Rzymie zmienia plany reformy.

 

W diecezji Trewiru od kilku lat trwa proces głębokich reform strukturalnych. Kościelne władze chcą drastycznie ograniczyć liczbę parafii, biorąc pod uwagę rosnące koszty utrzymania licznych świątyń przy cały czas malejącej liczbie wiernych. Bp Stephan Ackermann, zresztą zagorzały modernista, chciał utworzyć w całej diecezji 35 superparafii, w których kluczową rolę odgrywaliby już nie tyle księża, co świeccy duszpasterze i duszpasterki.

 

Zainterweniował jednak Watykan, poproszony o to przez grupę kapłanów i świeckich. Obawiali się, że w nowej strukturze nie będzie możliwe utrzymać właściwych relacji między pasterzem a wiernymi; sprzeciwiali się też całkowitemu zrównywaniu roli kapłana i świeckich, wręcz z oddawaniem tym drugim większych kompetencji.

 

W efekcie bp Stephan Ackermann musiał przeprowadzić szereg rozmów ze Stolicą Apostolską. Efektem jest bardzo poważna zmiana. Nie będzie 35 superparafii; zamiast tego będzie do 172 parafii. Zarazem utworzonych zostanie 35 obszarów duiszpasterskich, które mają być swoistym substytutem 35 superparafii. Każdym z nowoutworzonych obszarów duszpasterskich kierować będzie zespół złożony z księdza i świeckich. Wikariusz generalny diecezji, Ulrich Graf von Plettenberg przyznał, że Rzym wskazał Trewirowi czerwoną linię, poza którą nie można wykroczyć.

 

Reforma ma zacząć się pod koniec 2021 roku lub na początku roku przyszłego. Szczegóły zostaną jeszcze dopracowane na poziomie diecezjalnym a później skonsultowane w Watykanie.

Bp Ackermann powiedział, że w obliczu „masowej interwencji Rzymu” jest rozczarowany i przygnębiony. Chce jednak zrobić co w jego mocy, by z jednej strony odpowiedzieć na wytyczne Watykanu, a z drugiej trzymać się celów, jakie wyznaczył trewirski synod lokalny obradujący w latach 2013-2016.

 

Źródło: Katholisch.de

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie