20 sierpnia 2020

Niemiecki arcybiskup: Trzeba pomyśleć o dopuszczeniu kobiet do kapłaństwa

(Abp Stefan Heße. FOT.:© Raimond Spekking/commons.wikimedia.org)

Arcybiskup niemieckiego Hamburga, Stefan Heße, zaprzecza nauczaniu Kościoła o kapłaństwie. Uważa, że nie musi ono być zarezerwowane jedynie dla mężczyzn i trzeba zastanowić się nad kobietami w roli księdza.

 

Abp Stefan Heße z Hamburga uważa, że Kościół katolicki powinien zastanowić się nad dopuszczeniem do sakramentalnych diakonatu i prezbiteriatu kobiet. – Trzeba móc myśleć i dyskutować o tych sprawach – powiedział przemawiając w środę w swoim mieście.

 

Dyskusja cały czas trwa, jest żywa, nie może zostać zakończona przez jeden dokument – dodał.

 

W ten sposób nawiązał do listu apostolskiego Ordinatio sacerdotalis św. Jana Pawła II z 1994 roku. W liście tym papież-Polak odniósł się wprost do postulatów dopuszczenia kobiet do kapłaństwa. Wskazał, że jest to niemożliwe, bo sam Chrystus Pan wybrał na Apostołów jedynie mężczyzn, a i jednoznaczna w tej kwestii jest cała kościelna Tradycja. Napisał Jan Paweł II:

 

Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne.

 

W Kościele trwa debata, czy sformułowanie „orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne” oznacza, że papież wypowiedział się nieomylnie. Problem pozostaje nierozstrzygnięty, o czym mówił niedawno w rozmowie z red. Pawłem Chmielewskim dr Paweł Milcarek, redaktor naczelny kwartalnika Christianitas (zobacz TUTAJ).

 

Abp Heße, podobnie jak inni zwolennicy dopuszczenia kobiet do kapłaństwa, uważają argumenty wysunięte przez św. Jana Pawła II za niewystarczające. Ich zdaniem tak zwana „perspektywa historyczna” jest wprawdzie istotna, ale niewystarczająca i Kościół nie jest, twierdzą, związany przez fakt, że Chrystus Pan powołał na Apostołów jedynie mężczyzn. Według abp. Heßego nie jest też kluczowe, że Jezus był mężczyzną; teologowie, stwierdził hierarcha, podnoszą często, że istotą Wcielenia jest to, że Bóg stał się człowiekiem w ogóle, a nie, jakiej był płci.

 

Hierarcha jest członkiem forum „Kobiety na służbie i na urzędach w Kościele”, jednego z czterech forów Drogi Synodalnej. Przemawiając w środę w Hamburgu wyraził nadzieję, że Droga Synodalna wypracuje konkretne propozycje w sprawie roli kobiet i następnie przedłoży je w Rzymie.

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie