14 lutego 2020

Niemieckie diecezje wzywają do poszczenia… dla klimatu

(Źródło: Klimafasten.de)

Zbliża się Wielki Post. Prawie na całym świecie biskupi zachęcają katolików do wstrzemięźliwości i umartwień gwoli osiągnięcia zbawienia. Prawie – bo w Niemczech jest nieco inaczej. Część tamtejszych hierarchów wzywa wiernych, i nie tylko, do poszczenia… dla klimatu.

 

Szereg niemieckich diecezji katolickich wespół z ewangelickimi kościołami landowymi oraz federalnym ministerstwem środowiska zachęca do postu na rzecz klimatu. W ramach akcji Klimafasten (pol.: post klimatyczny) wydano broszurę, w której wskazuje się, że zmiany klimatyczne powodują duże cierpienie ludzi i zwierząt, zagrażając także wielu gatunkom roślin.

 

Celem akcji jest promowanie „przyjaznego klimatowi” stylu życia.

 

Jak wskazują w tekście zachęcającym do „klimatycznego poszczenia” organizatorzy akcji, Irmgard Schwaetzr oraz wiceszefowa Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików, Karin Kortmann, na całym świecie chrześcijanie solidaryzują się z ruchem Fridays-For-Future i angażują się w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

 

Akcją „postną” katolicy i protestanci chcą zachęcić wszystkich mieszkańców Niemiec do „etyki wystarczania”, czyli uświadamiania sobie przez społeczeństwo, że nie musi posiadać coraz więcej.

I tak pod egidą Kościoła katolickiego zachęca się, by w okresie Wielkiego Postu niemieccy obywatele rezygnowali z używania plastiku, sprzętów elektronicznych czy samochodów. Każdy z siedmiu tygodni Wielkiego Postu ma być przeżywany pod znakiem innej formy ochrony środowiska.

 

W broszurze ani razu nie wspomina się Jezusa Chrystusa, a Bóg pojawia się tylko raz – gdy Schwaetzer i Kortmann życzą odbiorcom apelu „błogosławieństwa Bożego”. Odniesienia do Ewangelii i Starego Testamentu można znaleźć dopiero na stronie internetowej akcji – ale jedynie w jednej z zakładek. Na stronie głównej nie ma ani jednego odniesienia do wiary.

 

Autorzy broszury zachęcają ponadto Niemców do tego, by rozdawali czy rozwieszali na drzewach ulotki wzywające do troski o klimat oraz przekonywali do „niewygodnych kroków” na rzecz środowiska tym, którym trudno jest zrezygnować z dotychczasowych przyzwyczajeń.

 

Ze strony Kościoła katolickiego w akcji biorą udział: archidiecezja Berlina oraz diecezje Eichstätt, Hildesheim i Rottenburg-Stuttgart.

 

 

Pach

Źródła: Klimafasten.de, jungefreiheit.de

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie