20 marca 2021

Niezwykła kampania reklamowa obrońców życia w Paryżu

„Twórzmy historię!” – to hasło kampanii informacyjnej Fundacji Jérôme’a Lejeune’a. Ta organizacja pro-life, swoją oryginalną kampanią prowadzoną w środkach transportu chce wzbudzić nie tylko zaciekawienie, ale przede wszystkim refleksję paryżan.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Reklamowe afisze pojawiły się od czwartkowego ranka 18 marca w paryskim metrze. Także na liniach podmiejskiej kilku linii kolejki RER. Na bilbordach widać dzieci z zespołem Downa upozowanych na gen. Charlesa de Gaulle’a, Charlie Chaplina, Edith Piaf, Napoleona czy znanych sportowców. Kampania ma związek z Międzynarodowym Dniem Zespołu Downa, który jest obchodzony w sobotę 21 marca. Plakaty będą wisiały w paryskim metrze i na podmiejskich stacjach do 24 marca.

„Każde życie jest historią, a ta kampania ma służyć jako trampolina, która pozwoli wszystkim dzieciom z zespołem Downa osiągnąć swoje cele. Te dzieci mogą nas wiele nauczyć” – tłumaczy Jean-Marie Le Méné, prezes Fundacji Jérôme’a. Dodaje, że te dzieci mają „inteligencję w sercach, która nie jest ograniczona wszystkimi naszymi kodeksami społecznymi, więc uczą nas, jak umieścić dzieci z powrotem w sercu naszego społeczeństwa, które ma obsesję na punkcie racjonalności. Przypominają nam o ludzkich słabościach, ale i o rozwoju”.

 

Francuzi przyzwyczajani są od lat do tolerowania „inności” i „różnorodności”. W przypadku „inności” dzieci z trisomią nie jest to już jednak tak oczywiste. Właśnie takie „wady płodu” prowadzą najczęściej do aborcji. Tymczasem takie dzieci odnoszą swoje sukcesy i są to triumfy porównywalne z tymi, którymi w historii zasłużyli się de Gaulle, czy Napoleon.

 

Fundacja Jérôme Lejeune’a włącza się w ten sposób do walki prowadzonej także przez inne stowarzyszenia, takie jak Trisomy 21 France, czy Perce-Neige, m.in. w obronie edukacji dzieci z zespołem Downa i ich prawa do życia. We Francji 96 procent dzieci w fazie prenatalnej, u których stwierdzono trisomię 21 jest zabijanych. To także kampania budzenia sumień w sprawie życia dzieci poczętych.

 

Jean-Marie Le Méné wierzy w raczej pozytywne przyjęcie bilbordów, zwłaszcza w czasach, gdy walka z dyskryminacją jest przecież „modna”. Tymczasem to osoby z zespołem Downa są tak naprawdę dyskryminowane. Takie przypadki jak zaproszenie dziewczyny z zespołem Downa w 2017 do pokazywania pogody na stacji TV France 2 to raczej listek figowy, cywilizacji, która takie dzieci odrzuca już w łonie matki.

 

Patronem Fundacji, która stoi za kampanią społeczną jest Jerome Jean Louis Lejeune, francuski lekarz i genetyk, doktor medycyny i doktor nauk Sorbony w Paryżu, zmarły w 1994 roku. Był członkiem Papieskiej Akademii Nauk, a Jan Paweł II mianował go pierwszym przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia. Był znanym obrońcą życia poczętego i przeciwnikiem aborcji. Na początku 2021 roku papież Franciszek zaliczył go w poczet Czcigodnych Sług Bożych Kościoła katolickiego i zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, otwierając drogę do jego beatyfikacji.

 

 

BD

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 654 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram