28 stycznia 2014

W Nigerii znów leje się krew. Co najmniej 62 osoby zginęły w wyniku dwóch ataków islamskiego ugrupowania Boko Haram.

 

W niedzielę zaatakowano katolicki kościół w wiosce Waga Chakawa. Do zamachu doszło podczas Mszy św. Pośród modlących się ludzi wrzucono ładunki wybuchowe, a następnie ostrzelano ich z broni maszynowej. Zginęło co najmniej 22 wiernych. Spalono też niektóre domy i wzięto zakładników.

 

W poniedziałek islamiści zaatakowali wioskę Kawuri. Tym razem ostrzelano ludzi zgromadzonych na targu. Zginęło co najmniej 40 osób.

 

Niemal połowa spośród 170 mln mieszkańców Nigerii wyznaje islam, zaś drugą połowę stanowią chrześcijanie. Większość muzułmanów zamieszkuje północne regiony kraju, a większość chrześcijan – południowe. Mimo to islamska sekta Boko Haram domaga się wprowadzenia prawa islamskiego (szariatu) we wszystkich 36 stanach Nigerii (obecnie szariat jest oficjalnym prawem w północnych stanach, gdzie większość mieszkańców wyznaje islam) i zakazania zachodniej oświaty. Nakłada się na to konflikt ekonomiczno-kulturowy między pasterzami i rolnikami, który według przedstawicieli religii nie ma podłoża religijnego, choć koczowniczy pasterze Fulanie są muzułmanami, a rolnicy – chrześcijanami.

Źródło: KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie