6 czerwca 2021

Nigeria zablokowała Twittera. To odpowiedź na „zbanowanie” prezydenta kraju przez serwis

W Nigerii od soboty obowiązuje absolutny zakaz korzystania z Twittera, zaś osoby nieposłuszne wobec decyzji władz muszą liczyć się z konsekwencjami. Stanowcze działania afrykańskiej republiki to odpowiedź na wcześniejszą decyzję Twittera.

W niedzielę nigeryjski minister sprawiedliwości Abubakar Malami poinformował, że wobec wszystkich łamiących zakaz będą natychmiastowo wszczynane postępowania. W działania włączy się również prokuratura. Sankcje dotyczą tak podmiotów gospodarczych jak i osób prywatnych.

Wcześniej, bo w sobotę, wszedł w życie zakaz korzystania z portalu, zaś w piątek – zgodnie z decyzją ministra komunikacji Lai Mohammeda – zablokowano dostęp do serwisu.

Działania Nigerii to odpowiedź na czasowe „zbanowanie” prezydenta Muhammadu Buhariego. Zdaniem lokalnego biura portalu prezydent złamał regulamin wpisem z 1 czerwca. Miał on zawierać pogróżki wobec obywateli, który podczas wojny domowej przed ponad 50 laty zachowali się niewłaściwie. Reakcja na ich działania ma być, zgodnie z wpisem prezydenta, silna oraz wyrażona w zrozumiałym dla nich języku.

Władze Nigerii skrytykowały ponadto Twittera za działania wymierzone w integralność kraju. Nie sprecyzowano jednak o co chodzi. Rzecznik rządu zwracał z kolei uwagę na szerzące się na platformie fake newsy oraz dezinformację, co może grozić przemocą i dezintegracją państwa.

W odpowiedzi na działania władz Nigerii biuro Twittera postanowiło przenieść się do Ghany.

 

Źrodło: rmf24.pl

MWł

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(13)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy