15 kwietnia 2016

Norwegia: Pierwszy raz w historii więcej ateistów niż wierzących

Wśród Norwegów więcej jest już ateistów niż wierzących w Boga – wynika z najnowszego reprezentatywnego sondażu. W ciągu trzydziestu lat odsetek ateistów podwoił się.

 

Badanie dotyczące wiary w Boga przeprowadził ośrodek badań rynkowych i opinii społecznych, Ipsos z siedzibą w Oslo. Okazało się, że po raz pierwszy w historii więcej jest Norwegów niewierzących w Boga niż w Niego wierzących. 39 proc. spośród 4 tys. badanych uważa, że Boga nie ma. W Jego istnienie wierzy tylko 37 proc. Norwegów. 24 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

 

Jeszcze dwa lata temu odsetek teistów i ateistów był taki sam. Z kolei w roku 1985, gdy pierwszy raz badano tę kwestię, wiarę w Boga deklarowało 50 proc. ankietowanych; zdecydowanych ateistów było wówczas 20 proc. W ciągu trzydziestu lat zatem liczba ateistów niemal się podwoiła. W Boga nie wierzą przy tym częściej mężczyźni niż kobiety.

 

Najwięcej ateistów, bo aż 44 proc., mieszka w norweskiej stolicy, Oslo. Tylko 29 proc. mieszkańców tego miasta wierzy w Boga. 75 proc. obywateli zamieszkałej przez 5,1 mln ludzi Norwegii zostało ochrzczonych w protestanckim „Kościele” Norwegii. 100 tysięcy katolików stanowi jedynie 2 proc. obywateli. Większość z nich to imigranci.

 


Źródła: kath.net, aftenposten.no

Pach
Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie