5 kwietnia 2020

Nowe rozwiązania „antykryzysowe”? Maseczki i uprawnienia Poczty [Dementi resortu]

(Fot. Adam Chelstowski / FORUM)

Rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami określanymi roboczo jako „druga tarcza antykryzysowa”. Pakiet ustaw ma zawierać m.in. kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców, ale także wprowadzać kontrowersyjne uprawnienia dla Poczty Polskiej. Z kolei minister zdrowia planuje wprowadzenie obowiązkowego noszenia maseczek.

 

O nowych propozycja rządu informuje „Rzeczpospolita”, która dotarła do informacji na temat rozwiązań zawartych w „drugiej tarczy antykryzysowej”. Pakiet ustaw będzie uzupełnieniem wcześniej przyjętych rozwiązań. Wiele wskazuje na to, że rząd zwiększy liczbę przedsiębiorców uprawnionych do korzystania ze zwolnień ze składek ZUS. Na tym etapie szczególne kontrowersje budzą jednak zmiany w prawie pocztowym. Jedna z negocjowanych między resortami propozycji pozwala bowiem na otwieranie przesyłek pocztowych i nadawanie ich do odbiorców w formie elektronicznej. Oznacza to upowszechnienie tzw. przesyłek hybrydowych.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Informacje, do których dotarła „Rzeczpospolita” wskazują na to, że kontrowersyjne zmiany nie będą obejmowały przesyłek prywatnych. Chodzi przede wszystkim o przesyłki dotyczące postępowań administracyjnych, egzekucyjnych, karnych, a także w sprawach o wykroczenie. Projekt zakłada jednak, że w przypadku braku możliwości przekazania przesyłki w formie elektronicznej, Poczta Polska dostarczy ją w tradycyjnej formie. Propozycje mają budzić wątpliwości wśród ministrów rządu Zjednoczonej Prawicy i nie wiadomo, czy zostaną przyjęte w proponowanej formie.

 

Mniej kontrowersji budzą za to propozycje związane ze zwolnieniem z płacenia składek ZUS. Najnowsze przepisy przewidują zwolnienie z płatności firm zatrudniających do 9 osób. Rząd proponuje, aby ten próg wzrósł do 49. Także rolnicy i ich domownicy otrzymają wsparcie od państwa. Jeśli są objęciu kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, otrzymają zasiłek na poziomie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.

 

Swoje nowe propozycje na walkę z koronawirusem przedstawia także minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział, że już teraz chce nakazania noszenia maseczek w szpitalach, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia personelu medycznego. Dodaje jednak, że powinniśmy zmierzać również do powszechnego obowiązku noszenia maseczek na ulicach, w sklepach czy w pracy.

 

– Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych. I wtedy ta maseczka ma sens. Ona oczywiście jest dla chorych, ale są też chorzy bezobjawowo. Do tej pory mieliśmy jeszcze bardzo mało takich chorych w Polsce, w związku z tym prawdopodobieństwo, że ktoś na ulicy czy na spotkaniu spotka się z osobą zakażoną, było relatywnie nieduże. Teraz jest coraz większe. Weszliśmy w nowy, kolejny etap zakażeń – powiedział minister zdrowia w magazynie TVN24.

 

Łukasz Szumowski był pytany również o możliwy scenariusz uporania się z koronawirusem. Jego zdaniem na obecną chwilę nie jest możliwe oszacowanie momentu zakończenia pandemii. – Jest to świeża epidemia. Nie wiemy, czy pogodowe warunki jakkolwiek to zmienią. Nasz czas, czas, jaki biegnie, to czas do szczepionki. Musimy mieć perspektywę tej szczepionki – stwierdził.

 

Warto dodać, że w ramach „nowej tarczy antykryzysowej”, rząd chce również wprowadzenia nielimitowanego dostępu do stron internetowych, pozwalających na zdalną diagnostykę medyczną oraz zdalną pracę nauczycieli z uczniami. Pozwoli na to Fundusz Szerokopasmowy, który będzie upowszechniał dostęp do internetu. Rząd chce także wprowadzenia zerowej stawki VAT na zakup urządzeń elektronicznych, służących nauczycielom i uczniom do nauki zdalnej.

 

Doniesieniom medialnym zaprzeczyło Ministerstwo Cyfryzacji. Na swojej stronie internetowej resort podaje, że krążące w mediach „informacje” o „rzekomych nowych i kontrowersyjnych uprawnień Poczty Polskiej” są nieprawdziwe.

„Rząd nie ma w planach wprowadzenia żadnych nowych przepisów pozwalających na otwieranie korespondencji bez zgody obywatela” – czytamy w tekście opisującym działania rządu w sprawie tzw. usług hybrydowych. Informacje o takich planach podał dziennik „Rzeczpospolita”, a później pojawiła się ona w innych mediach.

Serwis Ministerstwa Cyfryzacji podaje, że rząd pracuje nad rozwiązaniami wprowadzającymi ułatwienia i zwiększającymi bezpieczeństwo w dobie pandemii koronawirusa. Usługa hybrydowa ma być alternatywą dla konieczności wizyty w placówce pocztowej. Na czym polega?

„Na przekształceniu tradycyjnego papierowego pisma w jego elektroniczną wersję i w takiej formie dostarczenie go adresatowi. Warunkiem zastosowanie tej usługi jest ZGODA adresata” – informuje resort wyraźnie podkreślając, „że operator pocztowy – jak dotąd – NIE będzie miał prawa otwieranie prywatnej korespondencji”.

„Propozycja przepisu jednoznacznie wskazuje, że doręczenie przesyłki może nastąpić przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli adresat wyrazi na to zgodę. Tego rodzaju usługi pocztowe są stosowane na całym świecie. I co ważne objęte są tajemnicą pocztową na każdym etapie – nadawania, skanowania i doręczenia” – czytamy w serwisie.

 

 

Źródło: rp.pl, wprost.pl

WMa

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 117 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram