16 kwietnia 2020

Nowy limit w kościołach: 1 wierny na 15m2. Będzie też poluzowanie w handlu

(Fot. Krystian Maj / KPRM)

Od 20 kwietnia w kościołach będzie obowiązywał limit 1 wiernego na 15 metrów kwadratowych. Podobne rozwiązanie zastosowane zostanie w dużych sklepach. Rząd otwiera też lasy i parki. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejny etap walki z koronawirusem. Jak będzie wyglądało życie Polaków w maseczce?

Zachowanie dystansu, zasłanianie ust i nosa, higiena i możliwie duża izolacja – to w dalszym ciągu obowiązujące zasady wprowadzone jako forma zabezpieczenia społeczeństwa przed koronawirusem, z którym najpewniej przyjdzie nam walczyć jeszcze przez długie miesiące. Rząd zdecydował jednak, że Polska musi małymi krokami wracać do względnie normalnego funkcjonowania i ujawnił mapę działań na najbliższe tygodnie.

Premier Mateusz Morawiecki na czwartkowej konferencji prasowej podsumował trzy elementy programu walki z wirusem. To izolacja, identyfikacja i informatyzacja. Jak wskazał, o ile izolacja dotyczy zachowywania dystansu i noszenia maseczek, to identyfikacja tyczy się „coraz lepszego opanowania sztuki badania, kto z kim miał kontakty”. – Wdrażamy aplikację dla osób w kwarantannach, chcemy wiedzieć, kto mógł być zakażony – powiedział premier. W kontekście informatyzacji mówił o pracy zdalnej i korzystaniu z cyfrowych procesów.

Od 20 kwietnia wprowadzone zostanie kilka konkretnych zmian.

Po pierwsze, złagodzone zostaną przepisy w handlu.

 

W sklepach do 100m2 będzie możliwość obsługi 4 klientów na jedną kasę, a w większych sklepach jedna osoba na 15m2. Czyli jeżeli w sklepie jest 150m2, to 10 osób może być obsługiwanych – wskazał Morawiecki.

Po drugie, zmieniają się zasady odnośnie kościołów. Jak wyjaśnił premier, będzie tu obowiązywać ten sam przelicznik, co w dużych marketach: 1 osoba na 15m2.

Po trzecie, od 20 kwietnia nastąpi otwarcie lasów i parków. – Nie jest to zaproszenie do niekontrolowanej rekreacji, ale ma to być zwiększony komfort zdrowia psychicznego dla ludzi – wskazał szef rządu. To oznacza, że można poruszać się po ulicach już nie tylko w konkretnym i koniecznym celu, ale także rekreacyjnie.

 

Po czwarte, osoby nieletnie – ale tylko powyżej 13. roku życia – będą też mogły wychodzić same z domu.

 

Gdy idzie o kontakty międzyludzkie w przestrzeni publicznej, to nadal obowiązuje zasada odstępu dwóch metrów.

Morawiecki podkreślił obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych, dodając, że wyjątkiem będzie praca rolników.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział z kolei, że z koronawirusem będziemy musieli żyć przez „rok, półtora roku, może dwa lata”.

 

Polityk podkreślił też, że nie wrócimy do normalności, dopóki nie będziemy mieć szczepionki.

 

Premier i minister powiedzieli, że kolejne etapy poluzowań będą ogłaszane co tydzień lub co kilka tygodni, w zależności od postępów w walce z epidemią.

 

Nie wiadomo, kiedy przywrócona zostanie nauka w szkołach. Łukasz Szumowski powiedział, że regulacje systemowe dotyczące edukacji będą przedstawiane później. Póki co otwarte mają być żłobki, przedszkola oraz klasy 1-3, ale jedynie dla tych dzieci, którym rodzice nie mogą zapewnić w domach opieki.

 

Odpowiadając na pytania dziennikarzy minister powiedział ponadto, że nakaz noszenia na twarzy maseczek obowiązywać będzie aż do chwili wprowadzenia szczepionki.

 

 

PONIŻEJ PUBLIKUJEMY NAJWAŻNIEJSZE FRAGMENTY OFICJALNEGO KOMUNIKATU RZĄDOWEGO W SPRAWIE NAJNOWSZYCH ZMIAN:

 

Najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

 

Są to:

 

– zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,
– obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
– utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,
– ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),
– kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

 

Pierwsze ograniczone zasady bezpieczeństwa zaczną obowiązywać od poniedziałku 20 kwietnia 2020 r. Daty wejścia w życie pozostałych etapów będą ustalane na bieżąco na podstawie dynamiki nowych zachorowań.

PIERWSZY ETAP – OD 20 KWIETNIA 2020

 

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

 

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

 

– do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
– w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

 

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

 

– Przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Place zabaw nadal pozostają zamknięte!

 

– Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

– Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Stopniowe zdejmowanie obostrzeń – kolejne daty wyznaczane po analizie

 

Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od:

 

– przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim),
– wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych),
– realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne.

 

 

Źródła: Twitter, gov.pl

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie