13 czerwca 2019

Nowy polsko-amerykański kontrakt gazowy. Łącznie zapłacimy około 25 mld dolarów

(Zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com)

Podpisana właśnie umowa na dostawę do Polski 2 mld metrów sześciennych gazu ze Stanów Zjednoczonych warta jest około 8 mld dolarów – poinformował w środę podczas wspólnej z prezydentem RP Andrzejem Dudą konferencji prasowej w Białym Domu przywódca USA Donald Trump.

 

Polsko-amerykańskie porozumienie to efekt rozmów między przedstawicielami PGNiG oraz firmy Venture Global. Umowa została podpisana w pierwszym dniu wizyty Andrzeja Dudy za Oceanem.

 

Sprawę skomentował w środę w czasie wspólnej z polskim prezydentem konferencji prasowej prezydent Donald Trump. Jak podkreślił, „w ostatnim okresie” Polska podpisała z amerykańskimi firmami nowe kontrakty na zakup „ponad 6 mld metrów sześciennych amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego LNG”, a opiewające na łącznie 25 mld dolarów.

 

Obecnie nasze kraje również podpisują kolejną umowę dotyczącą 2 dodatkowych miliardów metrów sześciennych gazu za mniej więcej 8 miliardów dolarów – zaznaczył Donald Trump.

 

W uroczystości podpisania porozumienia w Eisenhower Executive Office Building Białego Domu udział wzięli m.in. Sekretarz Energii USA Rick Perry i sekretarz stanu w kancelarii premiera Mateusza Morawieckiego, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 

Polska i Stany Zjednoczone mają silny i strategiczny sojusz i przyjaźń, którą wzmacnia wspólne zaangażowanie w bezpieczeństwo energetyczne i zrozumienie, że prawdziwe bezpieczeństwo energetyczne osiąga się poprzez różnorodność energetyczną. Dzisiejsze ogłoszenie znaczącego rozszerzenia istniejącego partnerstwa LNG między Venture Global i PGNiG jeszcze bardziej umacniają ten cel – podkreślał Rick Perry. Dodał, że USA oczekują na „jeszcze więcej” pozytywnych efektów partnerstwa Polaków i Amerykanów „w nadchodzących miesiącach i latach”.

 

Prezes PGNiG Piotr Woźniak podkreślił natomiast, że „dzięki dobrym relacjom z naszymi amerykańskimi partnerami i skutecznym negocjacjom uzyskaliśmy możliwość pozyskania dostaw LNG z terminalu Plaquemines na bardzo konkurencyjnych warunkach”.

 

Źródło: rmf24.pl

TK

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie