19 lutego 2015

O „Wyklętych” w Sejmie. „Nazwiska bohaterów nadal trzeba przywracać do świadomości społecznej”

Na kilka dni przed obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sejmie odbyła się konferencja przypominająca o bohaterach antykomunistycznego powstania 1944-1963. 

 

Idea i wartości, jakie reprezentowali żołnierze niezłomni, są żywe także i dziś – zaznaczył cytowany przez Polskie Radio historyk doktor Dariusz Piotr Kucharski. To ci ludzie, którzy stawili opór Rosji sowieckiej i pokazali, że są wierni hasłu: Bóg, Honor i Ojczyzna.

 

W konferencji wział udział także doktor Rafał Sierchuła, współautor książki „Dla Niepodległej Żołnierze Wyklęci 1944 -1963”. Podkreślił, że nadal trzeba przywracać do świadomości społecznej nazwiska wielu bohaterów. Przypominał, że m.in. pochodzący z Poznania Stanisław Kasznica i Lech Nejman nie zaprzestali działania konspiracyjnego, zostali oskarżeni o kolaborację z Niemcami, zginęli uznani za zdrajców i zostali zapomniani.

Szacuje się, że żołnierzy wyklętych, czyli żołnierzy drugiego podziemia konspiracyjnego, było około 120-180 tysięcy. W 2011 roku Sejm ustanowił 1 marca świętem państwowym, poświęconym bohaterom podziemia antykomunistycznego. 

Źródło: Polskie Radio

malk

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie