2 kwietnia 2012

Obchody siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II

(fot. Paweł Rosiak/commons/creative)

Modlitwa, koncerty, konkursy, gry uliczne – to rozmaite formy pamięci o Janie Pawle II, którego 7. rocznica śmierci upływa 2 kwietnia.

 

Projekt „Labirynt. Wybieraj dobrze”, gra miejska oraz czuwanie na placu Piłsudskiego w Warszawie złożą się na obchody 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II, która przypada 2 kwietnia. W tym roku – już po beatyfikacji – obchody będą miały inny charakter. – Zachęcamy warszawiaków, aby zamiast zniczy przynosili białe i żółte tulipany – mówi Norbert Szczepański. Dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II zapowiada, że w centrum obchodów będzie nauczanie Jana Pawła II o wolności z przesłaniem do wszystkich: „Twoje życie. Wybieraj dobrze”.

Adresowany szczególnie do gimnazjalistów projekt „Labirynt. Wybieraj dobrze” ma zachęcać i uczyć młodych podejmowania decyzji. Projekt „Labirynt. Wybieraj dobrze” traktuje podejmowanie wyborów jako swoista przygodę – chodzenie po labiryncie, gdzie dojście do celu uwarunkowane jest podejmowaniem dobrych wyborów.

Taki labirynt stanie na placu Piłsudskiego w Warszawie, który 2 kwietnia będzie centralnym miejscem pamięci o papieżu z Polski. Od godz. 9.00 do 16.00 młodzież weźmie udział w grze miejskiej, której początek i koniec związany będzie z labiryntem, otwartym również dla przechodniów. Zadaniem uczestników gry będzie przetrwanie roku w gimnazjum u boku Wojtyły.

W grze wezmą udział gimnazjaliści, ale może się w nią zaangażować każdy. Wystarczy na stronie internetowej Centrum (centrumjp2.pl) wypełnić zgłoszenie i stawić się 2 kwietnia na placu Piłsudskiego. Gra, choć będzie wymagała od uczestników poruszania się po Śródmieściu, jest w całości grą internetową: wystarczy wraz z wysłaniem zgłoszenia ściągnąć odpowiednią aplikację na komórkę, a następnie kierować się wskazówkami, które będą pojawiać się na ekranie telefonu. Każde z zadań ilustrować będzie historia z udziałem Wojtyły, która urywa się i tylko od gimnazjalistów zależeć będzie, co zrobią: pójdą w lewo, czy w prawo, ale wszystkie kończyć się będą na placu Piłsudskiego.

Ponadto jak co roku, na placu Piłsudskiego zorganizowane zostanie wieczorne czuwanie dla warszawiaków, którego finał przypadnie na godz. 21.37. Czuwanie rozpocznie się o godz. 21.00 i będzie to spektakl słowa, muzyki, światła i tańca. Otworzy je prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ze sceny czuwanie poprowadzi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, a choreografię do muzyki przedstawią tancerze Szkoły Baletowej. Gościem na czuwaniu będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który skieruje do zgromadzonych na placu słowa modlitwy za wstawiennictwem Ojca Świętego. Częścią czuwania będą słowa Jana Pawła II, które zebrani na placu Piłsudskiego usłyszą z archiwalnych nagrań, a także fragmenty papieskich dokumentów, które odczyta Dariusz Kowalski, aktor znany z serialu „Plebania”.

Tradycją czuwania jest zbiórka, która wspiera Fundację „Żyć z Chorobą Parkinsona”. W tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych, na placu Piłsudskiego nie będą już sprzedawane znicze, lecz tulipany (białe i żółte), które są symbolem świętości.

Uroczyste oratorium papieskie pt. „Kraków pamięta…” i refleksja słowno-muzyczna „Ostatnie przesłanie Ojca Świętego” to z kolei inicjatywy, które z okazji rocznicy śmierci papieża organizuje Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie–Łagiewnikach.

2 kwietnia o godz. 18 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach odbędzie się refleksja słowno-muzyczna pt. „Ostatnie przesłanie Ojca Świętego”, którą poprowadzi krakowski aktor Piotr Piecha. Fragmentom Testamentu Ojca Świętego towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu zespołu Marii Krawczyk „Małe Ważne Sprawy”. Spotkanie zakończy adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II.

Msze św. w intencji kanonizacji bł. Jana Pawła II, wieczór wspomnieniowy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz spotkanie w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, odbędą się 2 kwietnia w Częstochowie, w ramach obchodów 7. rocznicy śmierci Jana Pawła II, który czuł się szczególnie związany z duchową stolicą Polski.

„Częstochowa czyta Jana Pawła II ”, pod takim hasłem odbędzie się wieczór wspomnieniowy w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, podczas którego przedstawiciele Kościoła, świata kultury, artyści zaprezentują fragmenty twórczości papieża Polaka. Fragmenty utworów Karola Wojtyły – Jana Pawła II zaprezentują m. in. o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, Renata Zarębska, Olek Klepacz, Marian Florek. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.30 a zakończy o 21.37.

W Tarnowie w kościele bł. Karoliny 2 kwietnia o godzinie 20.00 tarnowianie spotkają się na parkingu północnym przy kościele, gdzie rozpocznie się procesja światła. Przejdzie ona pod papieski pomnik. Kilka minut po 20.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem biskupa Wiesława Lechowicza administratora diecezji tarnowskiej. Na zakończenie uroczystości odbędzie się Apel.

W poniedziałek, 2 kwietnia, tarnowianie spotkają się także na modlitwie w bazylice katedralnej. O godzinie 21.00 będzie Apel Jasnogórski i modlitwa przy pomniku.

Na beskidzkim szczycie Matyska w Radziechowach na Żywiecczyźnie zapłonie 2 kwietnia „Ogień Lolka”. Pod gigantycznym krzyżem milenijnym odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za beatyfikację Karola Wojtyły, odbędzie się też modlitewne czuwanie, Apel Jasnogórski, Różaniec, a o 21:37 zapłonie ognisko pamięci. Wcześniej wierni przejdą oświetloną zniczami drogą wzdłuż stacji Golgoty Beskidów.

 

 

KAI

luk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie