5 maja 2021

Od 4 maja ruszył telefoniczny spis powszechny. Znamy numer rachmistrzów

(Źródło: pixabay.com)

Od 1 kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny. Przez ponad miesiąc obowiązek spisowy można było wypełnić drogą internetową. Od 4 maja ruszyć ma spis telefoniczny. Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88.

Początkowo w grę wchodził też spis bezpośredni, ale z uwagi na koronawirusa rachmistrzowie nie wyjdą w teren i do odwołania takiej decyzji, nie zapukają do drzwi. Trzeba więc uważać na oszustów.

Rachmistrzowie mogą za to do nas zadzwonić z numeru 22 828 88 88. I tu trzeba wykazać się czujnością bowiem hakerzy potrafią podszyć się pod konkretnego abonenta. Sytuacja nie jest łatwa, bowiem rachmistrzowi – zgodnie z ustawą – nie można odmówić podania danych. Należy go więc zweryfikować. Nie jest to łatwe zadanie. Wprawdzie każdy z rachmistrzów ma identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko, numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych – ale nie zobaczymy go przez telefon.

Wesprzyj nas już teraz!

Z pewnością w przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności rzetelności rachmistrza spisowego należy sprawę zgłosić na infolinię spisową (22 279 99 99 ) lub do właściwego Biura Spisowego w miejscu zamieszkania.

Podejrzane na pewno będzie jeśli rachmistrz zadzwoni, mimo zrealizowania obowiązku spisowego poprzez internet. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych. Rachmistrz nie może też pytać o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Tego rodzaju kontakty trzeba zgłaszać na policję.

Narodowy Spis Powszechny rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do końca czerwca. Udział w nim jest obowiązkowy. Za niewypełnienie ankiety grozi grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych.

Więcej informacji na stronie spis.gov.pl

MA

Zobacz program Prawy Prosty. Przegląd Prasy

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez