8 marca 2013

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zgromadzeniach. W jej ocenie zapisy ustawy naruszają wolność i prawa obywateli.

 

RPO ma wątpliwości co do tego, czy zgodne z Konstytucją są zapisy o zakazie organizacji dwóch lub większej ilości zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, oraz o obciążeniu odpowiedzialnością przewodniczącego zgromadzenia za postępowanie jego uczestników.

 

Ustawa była pomysłem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Została przegłosowana przez Sejm i z poprawkami przeszła przez głosowanie w Senacie.

 

Ustawa zmusza organizatorów do bardzo wczesnego składania wniosku o zgromadzenie, umożliwia także urzędnikom na poziomie samorządowym odmowę zgromadzenia bez konsekwencji prawnych. Za przebieg zgromadzenia, zgodnie z nową ustawą, ma być odpowiedzialny jego przewodniczący.

 

 

Źródło: tvpparlament.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie