12 czerwca 2016

ONZ: odmowa aborcji to nieludzkie traktowanie i dyskryminacja. Polska musi się dostosować?

Komitet Praw Człowieka ONZ zaopiniował tzw. sprawę Amandy Mellet – kobiety, której w Irlandii odmówiono wykonania aborcji. ONZ uznał, że było to okrutne, nieludzkie, poniżające traktowanie oraz dyskryminacja. 

Amanda Mellet chciała dokonać aborcji, gdy okazało się, że jej nienarodzone dziecko ma wady genetyczne, w tym śmiertelną wadę serca. Kobieta zdecydowała więc, że je zabije. Jednak zgodnie z ówczesnym prawem aborcyjnym w Irlandii, aborcja była możliwa wyłącznie w przypadku, gdy ciąża zagrażała życiu matki. Mellet musiała więc udać się do Wielkiej Brytanii, gdzie wykonano aborcję.

 

Jednak z powodu braku pieniędzy kobieta nie otrzymała od razu ciała zabitego dziecka, ale musiała czekać na nie trzy tygodnie. Poza tym musiała opuścić klinikę w 12 godzin po zabiegu. Sprawa zainteresowała proaborcyjną organizację Centre for Reproductive Rights, która przedłożyła sprawę Komitetowi Praw Człowieka ONZ. Ten stwierdził, że odmowa zabicia dziecka to naruszenie artykułów 7. i 26. Międzynarodowego Paktu Praw Politycznych i Obywatelskich, które zakazują okrutnego, nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz dyskryminacji.

 

W opinii Komitetu naruszono wówczas również prawo do prywatności. Podkreślono przy tym, że kryminalizacja aborcji prowadzi do stygmatyzacji i atmosfery strachu, które utrudniają pacjentkom uzyskanie rzetelnych informacji o ich stanie zdrowia i dostępnym im możliwościach.

 

Wyrok ucieszył znaną propagatorkę aborcji w Polsce i byłą marszałek sejmu, Wandę Nowicką. Uznała ona, że dotyczy on również Polski. – Polska jest stroną Konwencji Praw Człowieka, więc ten wyrok odnosi się również do naszego kraju – powiedziała.  

 

Z kolei znany obrońca życia, Mariusz Dzierżawski, zdecydowanie potępił wyrok ONZ. – To, że Komitet Praw Człowieka ONZ domaga się prawa do zabijania chorych dzieci, pokazuje kompletny upadek tej organizacji. Jej fundament stanowiła Deklaracja Praw Człowieka, której zasadniczym punktem było prawo do życia. Obecnie KPC ONZ domaga się prawa do zabijania. To są promotorzy morderstw, którzy zajmują się promocją ludobójstwa, udając przy tym obrońców praw człowieka – skomentował w rozmowie z WP Dzierżawski.

 

 

Źródło: wp.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie