4 lipca 2012
Autor

Redaktor PCH24.pl

Jeszcze bardziej obowiązkowe szczepienia. Sanepid jak Policja

(fot. commons/GNU/creative)

Rządowa troska o zdrowie Polaków rośnie z każdym dniem. Jej efekty można dostrzec na każdym kroku i w każdej kolejce do lekarza. Przez Sejm przechodzi obecnie zmiana Ustawy o zapobieganiu epidemiom oraz Ustawy o inspekcji sanitarnej. Z tych nowelizacji najbardziej cieszą się dostawcy przymusowych szczepionek, którzy już liczą swoje zyski. Dodatkowe uprawnienia zyska Sanepid. W Internecie krąży list protestacyjny przeciwko tym zmianom.

Zmiany polegają między innymi na rozszerzeniu obowiązku szczepień na wszystkich Polaków, nie tylko jak dotąd dzieci. Zmianie ulegnie definicja choroby zakaźnej, uznana za taką będzie każda choroba wywołana przez biologiczny czynnik chorobotwórczy. Nastąpić ma rozszerzenie uprawnień inspekcji sanitarnej o nadzór nad wykonywaniem obowiązku szczepień, dotąd był to tylko ogólny nadzór nad szczepieniami, oraz zmiany w zasadach stosowania przymusu bezpośredniego – siły fizycznej – przy aplikowaniu procedur medycznych. Będzie się to mogło odbywać pod nadzorem lekarza i pracowników medycznych. Nie będzie konieczna obecność policji, czy wyrok sądu.

 

Do tej pory Minister Zdrowia decydował o ogłoszeniu epidemii, po zmianach decydentem będzie Główny Inspektor Sanitarny na polecenie unijnych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem epidemicznym. Minister zdrowia zostaje kompletnie pominięty, jego rola zostaje zredukowana do płatnika rachunków za szczepionki. Utajnione zostają też dane dotyczące zachorowań – planowany płatny dostęp do danych możliwy będzie tylko dla podmiotów mających umowę z systemem Sentinel, których jedynym właścicielem będzie sanepid.

 

Projekt eliminuje też wszelką kontrolę społeczną i rządową nad działaniami sanepidu. Znosi się rejestrację i przechowywanie danych o zachorowaniach w szpitalach, przychodniach i laboratoriach – wszystko wyłącznie w sanepidowskim komputerowym systemie Sentinel. Zmiany ustawy likwidują też finansowanie zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych. Uprawnienia sanepidu podczas prowadzenia dochodzenia epidemicznego będą większe niż wojska, policji, prokuratury i sądów i będą prowadzone bez możliwości żadnej kontroli. Sanepid będzie miał prawo wglądu do wszystkich kontaktów w tym ż telefonicznych i elektronicznych osób podejrzanych lub zagrożonych chorobami zakaźnymi (czyli według nowej definicji- wszystkimi chorobami). Zyska uprawnienia do wejścia do mieszkania, zastosowania siły wobec każdego obywatela – i to wszystko bez konieczności uzyskania pozwolenia sądu, bez kontroli policji. Inspekcja sanitarna będzie miała uprawnienia większe niż służby specjalne a minister zdrowia traci prawo wydawania rozporządzeń regulujących jej prace i stosowane procedury wewnętrzne.

Ta zmiana Ustaw jest już po pierwszym głosowaniu w sejmie (odbyło się 15,06,2012, posiedzenie nr 16, głosowanie nr 15) i została poparta przez wszystkie partie i kluby parlamentarne. Nikt się nie wstrzymał, jeden głos przeciw.

 

Tekst przysłany przez czytelnika, nazwisko do wiadomości redakcji.

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie