28 października 2019

PCh24 na synodzie amazońskim! Zobacz nasze materiały z Watykanu

(PCh24TV Polonia Christiana/YouTube)

W Watykanie zakończyło się zgromadzenie Synodu Biskupów dla Regionu Panamazońskiego, a opinia publiczna poznała już treść dokumentu końcowego. Niektóre z jego zapisów – z propozycją wyświęcenia żonatych mężczyzn na czele – budzą olbrzymie emocje. To jednak nie jedyna sprawa rozgrzewająca katolicką opinię publiczną. Wiele uwagi skupiły na sobie także pewne figurki. Ostatnie dni synodu prosto z Rzymu komentowali dla Państwa Krystian Kratiuk i Jerzy Wolak. Przypominamy synodalne relacje portalu PCh24.

 

Aby przeczytać cały tekst należy kliknąć w tytuł.

 

Krystian Kratiuk: Synod poprosił papieża o możliwość wyświęcania żonatych

Stało się – większość ojców synodalnych kończącego się właśnie Synodu ds. Amazonii poparło rewolucyjny punkt dokumentu końcowego. Mówi on o możliwości wyświęcenia na kapłana mężczyzny, który jest żonaty. Jeśli papież się na to zgodzi, będzie to koniec celibatu jaki znamy w Kościele rzymsko-katolickim. I to nie tylko w Amazonii.

 

Krystian Kratiuk: Ojcowie synodalni czekają na „rozstrzygnięcie kwestii diakonatu kobiet”

Podczas obrad synodu amazońskiego wiele miejsca poświęcono roli kobiet. Ojcowie synodalni zwrócili na to uwagę również w dokumencie końcowym, przypominając propozycję utworzenia stałego diakonatu kobiet.

 

Krystian Kratiuk: Czy po synodzie powstanie „amazoński ryt Mszy Świętej”?

Biskupi krajów Amazonii chcą stworzenia amazońskiego rytu Mszy Świętej. Synod zaproponował takie rozwiązanie postulując amazońską „inkulturację” katolickiej liturgii.

 

Krystian Kratiuk: Synod Amazoński o „grzechach ekologicznych”. Co zrobi papież?

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że do Katechizmu Kościoła Katolickiego zostanie dodana nowa kategoria grzechów – grzechy ekologiczne… Zaproponowali to ojcowie zakończonego właśnie synodu amazońskiego.

 

Jerzy Wolak: amazoński kit nie sklei popękanego Kościoła

Obserwując uważnie synody papieża Franciszka można dostrzec, że wytyczona przezeń droga synodalności z wolna krzepnie, a sekwencja kolejnych zgromadzeń biskupich układa się w coraz wyraźniejszy wzór. Oto z synodu na synod podejmowana tematyka coraz bardziej odrywa się od realnych problemów Owczarni Chrystusowej przy równoczesnym narastaniu stopnia ideologizacji synodalnych postulatów, a w dokumencie końcowym niespodziewanie – niby diabełek z pudełka – wyskakują punkty zupełnie nieobecne na sali obrad. A przy tym szermierze nowego paradygmatu Kościoła nie zaniedbują wyciągania wniosków z kolejnych spotkań na watykańskim szczeblu i z synodu na synod coraz bardziej tę technikę wydoskonalają.

 

Krystian Kratiuk: dlaczego deon.pl myli się w sprawie Pachamamy?

Publicysta portalu deon.pl z oburzeniem przyjął informację o wyrzuceniu do Tybru pogańskich figurek przywiezionych na synod z Amazonii. Czyn nieznanych sprawców skrytykował mocnymi słowami, godnymi użycia w zupełnie innym momencie. Ale w tamtym momencie takich słów na deonie zabrakło.

 

Krystian Kratiuk: Zdjęcia-symbole synodu amazońskiego

Do watykańskiego kościoła Santa Maria in Traspontina wszedłem nie po raz pierwszy, ale tym razem nie tylko na modlitwę. Chciałem zobaczyć miejsce, z którego w poniedziałek skradziono trzy pogańskie figurki. Zwróciwszy głowę ku pamiętanej przeze mnie jako pięknej kaplicy bocznej, zdumiałem się. Moim oczom ukazała się bowiem cała symbolika kończącego się powoli synodu.

 

Jerzy Wolak: Pióropusz w kościele, czyli po co komu biomy w piekle?

Do Santa Maria in Traspontina zazwyczaj nie chadzam – w okolicy jakoś wolę Santo Spirito in Sassia. Rzecz gustu. Tym razem jednak nie mogłem sobie odmówić wizyty w tym właśnie kościele, a to z powodu bezprecedensowej akcji kilku młodych ludzi, którzy poczuwszy, iż w obliczu cyrku rozgrywającego się samym sercu Kościoła nie mogą dłużej stać bezczynnie, i przystąpili do akcji bezpośredniej zabierając z tej karmelitańskiej świątyni umiejscowione w niej na początku synodu amazońskie marzanny, by je zgodnie z odwiecznym zwyczajem utopić w Tybrze. Chciałem dokonać swoistej wizji lokalnej – człowieka zazwyczaj ciągnie do takich miejsc w nadziei, że może znowu wydarzy się tam coś niecodziennego. I owszem, coś się wydarzyło, skalą sensacyjności wprawdzie nie dorastając do antecedentu, niemniej jednak była to rzecz ciekawa.

 

Celibat, kobiety-diakoni i ryt amazoński. PCh24 podsumowuje synod

 

Prof. Roberto de Mattei dla PCh24: Czas na katolicki ruch oporu wobec zmian w Kościele

 

Dorothy McLean: synod próbuje zmienić doktrynę i starożytną dyscyplinę Kościoła

 

VIDEO-korespondecja z Rzymu: Pachamama wraca do kościoła

 

Edward Pentin dla PCh24: meandry synodu amazońskiego

 

Ja, katolik. Czy Pocahontas przewidziała postulaty synodu amazońskiego?

 

Co to jest Pakt z Katakumb?

 

Lewicowe metody na lewicowe błędy. Dlaczego Kościół po nie sięga?

 

Ja, katolik z Synodu w Watykanie. Podobno poruszamy tematy marginalne…

 

Pogańska figurka ląduje w Tybrze

 

    

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie