23 stycznia 2015
Autor

Redaktor PCH24.pl

Pigułka „dzień po” to wczesnoporonna trucizna

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM )

EllaOne, czyli pigułka „dzień po”, to związek silnie toksyczny. W jednorazowej dawce 30 mg powinien być zakwalifikowany, jako trucizna. Jej zażywanie, w skrajnych przypadkach, może prowadzić do śmierci – mówi PCh24.pl Izabella Stępkowska, doktor nauk medycznych i farmaceutycznych.

 

O pigułce „dzień po” mówi się: to lek. Czy faktycznie to jest lek?

 

EllaOne, czyli octan uliprystalu w jednorazowej dawce 30 mg to preparat, który z całą pewnością nie jest lekiem i nie może być tak nazywany. Fakt, że środek ten już w 2002 r. został zarejestrowany w Polsce, jako produkt leczniczy jest niezrozumiały – stawia pod znakiem zapytania niezależność i wiarygodność Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych; skłania także do zastanowienia nad jakością działania i celowością istnienia Nadzoru Farmaceutycznego w Polsce.

ZAPROTESTUJ PRZECIWKO SPRZEDAŻY BEZ RECEPTY PIGUŁKI „DZIEŃ PO”

 

EllaOne to antykoncepcja czy środek wczesnoporonny?

 

Produkt EllaOne to środek wczesnoporonny, gdyż uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka (embriona) i rozwój zapłodnionej komórki jajowej w błonie macicy oraz powoduje jej wydalenie z organizmu kobiety.

 

Jakie skutki zdrowotne może nieść ze sobą jego zażywanie?

 

Octan uliprystalu jest związkiem silnie toksycznym dla kobiety, nawet w małej dawce 5 mg. W jednorazowej dawce 30 mg związek ten powinien być zakwalifikowany jako trucizna. Uliprystal jest miedzy innymi induktorem apoptozy komórek, czyli uruchamia mechanizmy wewnątrzkomórkowe prowadzące do śmierci różnorodnych rozwijających się i mnożących w organizmie komórek. Utrzymuje się we krwi długo (ponad 30 h), a jeszcze dłużej toksyczne działanie uliprystalu wykazują tworzące się w ustroju jego aktywne metabolity. Uliprystal wywołuje między innymi: patologiczne krwawienia z macicy, torbiele jajników, bóle miednicowe, bóle brzucha, bóle mięśniowo-stawowe. Silnie zaburza cykl miesięczny kobiety, hamuje owulację. Powoduje osłabienie, zmęczenie, uszkadza wątrobę, zwiększa zawartość cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Omawiany produkt wywołuje krwawienia z nosa, zawroty głowy, przekrwienie oczu, światłowstręt.

 

Stosowanie uliprystalu – podobnie jak wszystkich farmakologicznych środków antykoncepcyjnych – wiąże się również z poważnym i wysokim ryzykiem wystąpienia udaru mózgu u osoby przyjmującej. Dodatkowo preparat EllaOne niszczy odporność ustroju, jest przyczyną zapaleń pochwy, zapaleń nosogardzieli, grypy, zapalenia dróg moczowych, zmian skórnych, świądu; bólu pochwy i sromu. Te wymienione przeze mnie zaburzenia, to niestety jeszcze nie wszystkie smutne konsekwencje stosowania produktu EllaOne.

 

Wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann zapowiedział, że pigułka będzie sprzedawana i reklamowana bez ograniczeń. Kupić ją będzie mógł więc każdy. Co Pani, jako doktor nauk medycznych i farmaceuta, myśli, gdy słyszy takie zapowiedzi?

 

Pan wiceminister zdrowia– zgodnie z informacjami zamieszczonymi na temat jego osoby – jest bankowcem; ma wykształcenie ekonomicznie. Trudno, aby ekonomista wypowiadał się fachowo o preparatach stosowanych w lecznictwie. Jednak jako osoba zajmująca wysokie stanowisko w Rządzie RP powinien wiedzieć, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem istnieje zakaz reklamy środków zarejestrowanych, jako produkty lecznicze, tym bardziej produktów silnie działających czy trucizn.

 

Preparat EllaOne, zgodnie z obowiązującymi w farmacji zasadami, powinien być zakwalifikowany do grupy substancji trujących – oznaczonych w farmacji jako VENENA (trucizny), a jego obrót i dyspensowanie ściśle nadzorowane. Jeśli farmaceuci i lekarze zgodzą się na dyspensowanie bez ograniczeń produktu EllaOne – i jemu podobnych – tym samym przekreślą zasadność wydawania jakichkolwiek recept. Taka decyzja byłaby całkowicie sprzeczna z pierwszym obowiązkiem farmaceutów i lekarzy, jakim jest ochrona zdrowia. Jeśli farmaceuci zgodzą się na dowolne dyspensowanie, bez ordynacji lekarskiej preparatu tak drastycznie działającego na organizm kobiety, tym samym wezmą na siebie ciężką odpowiedzialność nie tylko za działanie wczesnoporonne tego produktu, ale również za poważne działanie niepożądane EllaOne, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci kobiety przyjmującej te tabletki.

 

 

Not. ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie