11 lipca 2012
Autor

Redaktor PCH24.pl

Rosjanie grają polskimi łupkami

(fot.Jacek Szydlowski/FORUM)

Gaz z polskich łupków może wydobywać Rosja – ostrzega w rozmowie z PCh24.pl Mariusz Orion Jędrysek, poseł na Sejm RP, wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju w latach 2005-07, inicjator poszukiwań gazu w łupkach w Polsce.

 

Firma Exxon Mobil, która miała zająć się wydobyciem gazu ze złóż łupków w Polsce, kilka dni temu zawarła porozumienie z rosyjskim koncernem paliwowym Rosnieft. Przewiduje ono wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na szelfie Morza Karskiego i Morza Czarnego. Co takie porozumienie oznacza dla Polski?

 

W tej chwili koncesjami wymieniają się dwie firmy: ExxonMobil – Rosnieft i ENI – Rosnieft. Obie przejmą od Rosnieftu wg. mojej wiedzy około 30 % udziałów w koncesjach na poszukiwanie i wydobywanie ropy na polach naftowych szczególnie na północy, co wymaga nowych technologii ale i jest bardzo obiecujące. W zamian Rosnieft ma przejąć koncesje na gaz z łupków, ale nie jest jasne, których złóż dokładnie ona dotyczy.

 

Osobiście przypuszczam, że koncesje te dotyczą polskich łupków i mogę przypuszczać, że te firmy tj. Exxon i ENI w pierwszym rzędzie wycofają się z poszukiwań gazu w Polsce. Jeśli to zrobią to będzie oznaczało przejęcie koncesji przez spółkę z Rosji – a to może stać się bardzo szybko.

 

Przygotowuję szybkie rozwiązania do akceptacji w Sejmie, ale boję się, że Pani Marszałek Kopacz zatrzyma to w „zamrażarce” jak i poprzednie moje projekty ustaw. Wydając pierwsze koncesje w 2006 roku i przygotowując prawnie i organizacyjnie Państwo, byliśmy pionierami na świecie (poza USA i Kanadą) a teraz jesteśmy na poziomie gorszym niż w 2006 roku.

 

Porozumienie między amerykańskimi i rosyjskimi koncernami mają de facto charakter umowy międzypaństwowej. Obserwatorzy przewidują, że zareagują na nią inne państwa jak Chiny, Kanada czy kraje arabskie. Czy utrwali się więc swoisty oligopol między krajami mającymi dzisiaj dostęp do złóż gazu ziemnego czy ropy naftowej?

 

Tak, jest to możliwe – takie są tendencje. Warto się temu bacznie przyglądać i próbowac mieć wpływ. Trudno dziś powiedzieć, jak na taki sojusz amerykańsko – rosyjski zareagują inne kraje. Odsyłam do swojego artykułu w Asian Business Review (Nikkei) sprzed ok. 2 miesięcy

 

Polska w tej chwili jest osamotniona w swoich planach pozyskiwania gazu łupkowego. Władze Bułgarii, Rumunii, i Czech zapowiadają bowiem moratoria na wydobywanie tego surowca z łupków do czasu zakończenia na poziomie europejskim badań, dotyczących wpływu szczelinowania hydraulicznego na środowisko naturalne.

 

Działania tych krajów muszą nas interesować ale nie powinny nas opóźniać w działaniu. Jeśli jakieś ograniczające decyzje zostaną w tych krajach podjęte, a my rozpoczniemy jednak wydobywanie gazu z łupków, to wtedy będzie mniejsza podaż a więc wyższa cena dla naszego eksportu. Nasza sytuacja i nasz interes narodowy nie są takimi posunięciami zagrożone. Znacznie gorzej będzie, jeśli podobne moratorium będzie ogłaszane przez Europarlament czy Komisję Europejską.

 

Jako pozytywny akcent w Unii Europejskiej można przywołać działania pani euro deputowanej z Grecji Niki Tsavela, która przygotowała raport dla swojej komisji przemysłu i nauki w sprawie wydobywania gazu z łupków. Traktuje w nim przychylnie nową technologię pozyskiwania tego surowca.

 

W maju zorganizowałem w Sejmie RP konferencję konsultacyjną dla władz gmin i powiatów objętych koncesjami na gaz w łupkach. Rząd PO-PSL zarzucił rozwiązania przyjęte w 2007 roku i wydał w sposób krytycznie szkodliwy dla Skarbu Państwa i interesu społecznego koncesje. Stracił w ten sposób finansowo, ale także pozbył się instrumentów kontrolnych nad tym kto komu sprzedaje koncesje. Wielokrotnie o tym pisałem i mówiłem – jak grochem o ścianę. Sporo jest na mojej stronie www.jedrysek.eu. Samorządy zostawione są jak dotąd samym sobie.

 

Moratoria jakie planują składać kraje obfitujące w złoża gazu łupkowego to efekt rosyjskich wpływów?

 

Tego nie wiem, ale nie jest wykluczone, że wpływy Rosji w tych krajach są bardziej znaczące niż się o tym mówi, a Polska nie jest tu wyjątkiem, szczególnie przy takim rządzie jaki mamy obecnie.

 

 

Rozmawiał: Krzysztof Gędłek 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie