1 maja 2012
Autor

Redaktor PCH24.pl

Skauci zdobyli zamek w Czersku

(Fot. P. Kula)

We wtorek 1 maja kończy się ogólnopolski zlot Skautów Europy „Wielkie Harce Majowe”, trwający od minionego piątku w okolicach Góry Kalwarii k. Warszawy. W lesie wokół rozległej polany, na której postawione zostały maszty, obozuje około 800 harcerzy, chłopców z kilkudziesięciu miast i miejscowości, m.in. Warszawy, Krakowa, Lublina, Wrocławia, Radomia, Nowego Sącza, Białegostoku.

 

W zlocie uczestniczą również skauci z Hiszpanii i Białorusi. W sobotę rano dotarł Bjoern Larsson ze Sztokholmu, młody konwertyta na katolicyzm, który zainteresowany założeniem drużyn Skautów Europy w Szwecji, przyleciał specjalnie do Polski, żeby zobaczyć „jak pracują skauci katoliccy”.

Sobotnią Mszę św. odprawił biskup polowy ks. Józef Guzdek. W homilii nawiązał do tematu religijnego harcerskiego spotkania: „Kościół – jesteśmy jedną drużyną”, podkreślając znaczenie wspólnoty w życiu człowieka. Po liturgii ksiądz biskup powiedział, że jest pod wrażeniem sprawności  służby liturgicznej, a zwłaszcza harcerzy posługujących z drewnianą (!) kadzielnicą.

 

Po zakończeniu Eucharystii harcerze rozbiegli się do swoich obozów, aby przebrać się w stroje wzorowane na XVII-wiecznych: zlot oparty był bowiem o fabułę bazującą na powieści Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”. Zastępy harcerzy, których na „Harce Majowe” przybyło 170, podzielone zostały na 4 grupy (nacje): Kozaków, Tatarów, Polaków – wojska zaciężne i Polaków pospolitego ruszenia. Zastępy rywalizowały pomiędzy sobą w wybranych przez siebie technikach harcerskich, takich jak gotowanie, broń, machiny oblężnicze, rzemiosło, ratownictwo, sygnalizacja, topografia, ekspresja itp.

 

Kulminacyjnym punktem zlotu był poniedziałkowy, fabularny szturm na „Zbaraż” (zamek w Czersku). W smugach dymu z armat (rac), wśród świszczących kul (woreczków wypełnionych wodą) chłopcy z głośnymi okrzykami walczyli w skautowy sposób, próbując wyrwać sobie chusty zatknięte za paskami. Choć była to gra, emocje wyzwalały się jednak prawdziwe!

 

Skauci Europy (dokładniej: Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego) to powstała w 1982 r., dynamicznie rozwijająca się katolicka organizacja harcerska (w ciągu roku liczebność uczestników wzrosła o jedną trzecią!), skupiająca ok. 2 600 osób z 60 miast i miejscowości w całej Polsce. Od 1995 r. SE należą do Międzynarodowego Związku Przewodniczek i Skautów Europy – Federacji Skautingu Europejskiego.

 

Celem Skautów Europy jest pomoc rodzinom katolickim w integralnym wychowywaniu dzieci i młodzieży, zarówno w aspekcie ludzkim, jak i nadprzyrodzonym. Cele szczegółowe zawierają się w pięciu punktach: troska o zdrowie i rozwój fizyczny, kształtowanie zmysłu praktycznego, formacja charakteru, służba bliźniemu, formacja religijna. Idea wychowawcza oparta jest o trzy filary: tradycyjną pedagogikę skautową, wiarę katolicką i jedność Europy chrześcijańskiej. Skauci Europy, którzy w tym roku obchodzą 30. rocznicę założenia (w 1982 roku w Lublinie powstał Harcerski Ruch Liturgiczny, który dał początek obecnemu Stowarzyszeniu) wydali przez ten czasów sporo owoców swojej działalności: powołań kapłańskich i zakonnych (ponad 100), jak również wiele dojrzałych powołań do życia w rodzinie: trwałych, otwartych na życie małżeństw (rodziny wielodzietne nie są wyjątkiem).

 

(Skauci Europy). Fot. P. Kula

 

{galeria}

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie