17 września 2012
Autor

Redaktor PCH24.pl

TVP zapomniała o rocznicy?

(Siedziba TVP. Fot. P. Terlikowski/Forum)

Rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę to jedna z ważniejszych rocznic w najnowszej historii naszej Ojczyzny. Spójrzmy, jak o tym wydarzeniu pamięta telewizja państwowa, która walcząc o swoje miejsce na rynku medialnym zawsze powołuje się na misję telewizji publicznej i należne jej w związku z tym szczególne prawa. Na czym polegać ma ta misja, trudno pojąć, patrząc na program, jaki władze TVP przygotowały dla milionów odbiorców na 17 września.


Mizeria oferty wynika zapewne z faktu, że o agresji Sowietów na Rzeczpospolitą do niedawna nie mówiono, a od niedawna mówi się i pisze w tonie nie pozwalającym zarówno na przypomnienie faktów, jak i na wyjaśnienie skutków sojuszu Stalin – Hitler.

 

W ten szczególny dzień lider anten publicznych – TVP 1 – zaprasza nas najpierw na prezentację dokonań agenta J23, czyli Hansa Klossa (godz. 15.20), doskonale współpracującego z Sowietami, a potem (o 20.20) na teatr TV. Ze sztuki „Willa szczęścia” dowiemy się – jak można dedukować z jednego z telemagazynów – o skomplikowanym losie polskich żołnierzy w ZSRS. I tych z armii Andersa, i tych od Berlinga. Chętnie porównam sposób pokazania różnicy miedzy tymi dwiema armiami…

 

Jeszcze bardziej blado wypada druga antena publiczna – TVP 2. Po wielu serialach komediowych i programach jakich wiele co dzień, wieczór zakończymy z „Tomaszem Lisem na żywo”, po którym zaraz zacznie się (dosłownie) thriller amerykański. Dramat Polaków na Kresach nie zmieścił się w ramówce programu drugiego.

Nie popisała się także telewizyjna „Trójka” (TVP Info) – jedyny program z nazwy poświęcony rocznicy 17 września to „Cios w plecy. 17 września 1939 r.”. Niestety, dla koneserów i dla wytrwałych – aby go zobaczyć trzeba poczekać aż do 23.25. Zarezerwowano na taki ważny temat aż … pół godziny.

 

Za to w TVP Seriale trzy razy w tym dniu można przekonać  się o braterstwie broni Armii Ludowej i Armii Czerwonej, czego dowodem będzie przypomnienie dokonań „Czterech pancernych i psa” (godz. 8.35; 14.45 i 19.55).

W proporcji do zmasowanego ataku w TVP Seriale wojsk pancernych i piechoty dowodzonej przez tow. Czernousowa przegrywa jedyny „rodzynek” w TV Polonia. Odbiorcy programów satelitarnych w kraju i za granicą tylko od 14.25 do 15.00 będą mogli oglądnąć program pt. „17 września. Dzieci Syberii.”

 

Podsumowując ofertę TV Polskiej widać brak szacunku dla polskiej historii, choć rocznica napaści wojsk Stalina na Polskę to dobra okazja do dokonania podsumowań relacji dwóch państw za ostatnie 73 lata. Można pokusić się o ocenę zmian (lub ich braku) w relacjach sąsiedzkich, przypomnienie światu o na ogół nieznanych akcentach  II wojny światowej. Każdy naród wykorzystałby taką rocznicę do podnoszenia świadomości i krzewienia postaw patriotycznych, do specjalnych debat w mass mediach i  lekcji w szkołach. Telewizji Polskiej, w skali ocen szkolnych, niestety musimy „z bulem” postawić jedynkę.

 

Czytelnik

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie