10 marca 2020

Wiara w dobie koronawirusa. Zobacz Raport Specjalny PCh24.pl

(źródło: pixabay.com)

Od wieków w obliczu różnych nieszczęść i kataklizmów, ludzie uciekali się do krzyża i Eucharystii. Teraz jednak – czasie trwającej paniki związanej z koronawirusem – można odnieść wrażenie, że wielu kapłanów, a nawet biskupów zniechęca wiernych oraz podejmuje konkretne działania mające na celu zniechęcenie wiernych do udziału w Mszy Świętej i korzystania z Sakramentów Świętych. Jedni skrócą Eucharystię do minimum, inni będą udzielać Komunię Świętą tylko na rękę, jeszcze inni wyczyszczą kościoły z wody święconej, a najbardziej „przezorni” zawieszą odprawianie Mszy Świętych.

 

Można to nazwać dezercją, można to nazwać zdradą. Niezależnie jednak od wszystkiego to właśnie wiara jest tym, czego obecnie najbardziej potrzebujemy i czego utracić nie możemy.

 

Zobacz najciekawsze teksty dotyczące koronawirusa portalu PCh24.pl. Aby przeczytać cały tekst, kliknij w tytuł materiału.

 

Jeszcze nie „masa upadłościowa”. Francuscy katolicy wygrali z rządem

Decyzją Rady Stanu wznowione zostały we Francji ceremonie religijne. Rząd, który 11 maja otworzył sklepy i szkoły, uznał, że potrzeby religijne są mniej ważne i mogą czekać co najmniej do czerwca. Działania prawne ze strony katolików doprowadziły jednak do zmiany tej decyzji.

 

Dystans społeczny w kościołach. Czyli epidemiczna teoria względności

W czasie epidemii trzeba zachowywać bezpieczny dystans. To każdy jakoś rozumie. Problem w tym, że wydawane rozporządzenia mijają się z logiką, a społeczeństwo otrzymuje od władz sprzeczne sygnały. Oto bowiem inne są „bezpieczne odległości” w sklepach, w przestrzeni publicznej, podczas szkolnych egzaminów czy w barach i kawiarniach, a inne w kościołach, w których – bez podania logicznych wyjaśnień – stosowane są najdalej idące ograniczenia! Co więcej, teraz okazuje się, że mowa tu nie o nakazach a zaleceniach… których nieprzestrzeganie może jednak niektórych słono kosztować. Ot, epidemiczna teoria względności w pełnej krasie.

 

Pierwsza Komunia Święta „na rękę”. Co zakoduje dziecko?

Mimo zaleceń, by z racji ograniczeń w kościołach spowodowanych koronawirusem, odłożyć uroczystości pierwszokomunijne, są parafie, w których majowe terminy są uskuteczniane i dzieje się to oczywiście w obowiązującym reżimie sanitarnym. To niekiedy wiąże się z obowiązkowym przyjęciem Ciała Pańskiego „na rękę”. Tylko czy tak w dzieciach można budować dobre fundamenty wiary i czci należnej Najświętszemu Sakramentowi?

 

Presja ma sens! Rząd poluzował limity wiernych w kościołach

Sprzeciw wiernych wobec traktowania kościołów jako jednego z głównych źródeł zagrożenia epidemicznego i żądanie zniesienia limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć we Mszy św. przyniósł skutek. Rząd w trzecim etapie odmrażania Polski złagodził obostrzenia. To wprawdzie mały krok ku normalności, ale potwierdza on, że wierni powinni upominać się o swoje prawa. Walka trwa, bo nowe – łagodniejsze – limity wciąż są dotkliwe dla wiernych. Dołącz do protestu!

 

Fatima i koronawirus. Czas pokuty i nawrócenia! [PRAWY PROSTY]

Gościem programu „Prawy Prosty” jest Sławomir Olejniczak, prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Zaprasza Łukasz Karpiel.

 

 

„My chcemy Boga”: Dołącz do ponad 28 tysięcy osób podpisanych pod petycją

Bezterminowe i arbitralne limity dotyczące ilości wiernych w świątyniach godzą w konstytucyjne prawa Polaków. Dołącz do protestu i przekaż na ręce premiera Mateusza Morawieckiego swój wyraz sprzeciwu wobec ograniczania wolności religijnej w Polsce pod pretekstem zwalczania pandemii COVID 19.

 

Katolicy otwarci i „nowy wspaniały Kościół”. Bez księdza – i bez sakramentów

Od 1700 lat nie zdarzyło się, by katolicy nie mogli uczestniczyć we Mszy świętej i przystępować do sakramentów. Obostrzenia nakładane przez państwa w związku z epidemią są dla wierzących olbrzymią tragedią. Okazuje się jednak, że wielu przedstawicieli tak zwanego katolicyzmu otwartego patrzy na ten dramat zupełnie inaczej. Ich zdaniem koronawirus może „uleczyć” polski katolicyzm, bo zrozumieliśmy, że ksiądz nie jest nam potrzebny do zbawienia, Bóg jest także poza kościołem, a oglądanie liturgii w telewizji jest nawet lepsze od realnego w niej uczestnictwa.

 

3 maja na Jasnej Górze zawierzenie Polski Chrystusowi i Matce Bożej

W trudnym czasie epidemii, 3 maja na Jasnej Górze będzie miało miejsce zawierzenie naszej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, którego dokona Przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego bezterminowo zawieszona

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego, przewidywana pierwotnie na 7 czerwca tego roku zostaje bezterminowo zawieszona – ogłosił dziś kard. Kazimierz Nycz. „Nowy termin zostanie ustalony i ogłoszony po ustaniu pandemii, z wyprzedzeniem czasowym, umożliwiającym odpowiednie przygotowanie bezpośrednie” – napisał w komunikacie metropolita warszawski.

 

Prof. Roberto de Mattei: Ręka Boga i ręka człowieka

Wiosną 2020 roku scenariusz relacji międzynarodowych jest nowy, nieoczekiwany i dramatyczny. Dominuje zamieszenie i nikt nie jest w stanie dokładnie stwierdzić, co się stało: skąd wziął się koronawirus, kiedy się skończy i jak należy się z nim konfrontować. Pewne jest jednak to, że na tle tych wydarzeń ścierają się ze sobą dwa miasta – Civistas Dei i Civitas Diaboli – a ich celem jest zniszczenie siebie nawzajem. To miasta, o których mówił święty Augustyn: „społeczności ludzi zbożnych i ludzi niezbożnych, a każdą z nich wraz z należącymi do niej aniołami. Bo w aniołach pierwszej społeczności naprzód okazała się miłość Boga, w aniołach drugiej – miłość siebie” (św. Augustyn, Państwo Boże, księga XIII, tłum. ks. W Kubickiego).

 

Kardynał Burke: Brak sakramentów jest niedopuszczalny

To interesujące, że świat świecki znajduje sposoby, by na przykład ludzie mogli wciąż zaopatrywać dom w jedzenie i inne artykuły pierwszej potrzeby, co oczywiście powinni mieć możliwość robić. Otóż musimy znaleźć sposoby, dzięki którym będziemy mogli zapewnić wiernym opiekę duchową – powiedział kardynał Raymond Burke w wywiadzie udzielonym portalowi Catholic Action For Faith and Family.

 

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Bez komentarza

W stulecie odparcia „czerwonej zarazy” pragnącej zainfekować – po „trupie białej Polski” – całą Europę warto przypomnieć starania polskich biskupów, by z nadciągającą zarazą aktywnie walczyć. W specjalnych listach do papieża Benedykta XV i Episkopatów na całym świecie (7 lipca 1920) pasterze Kościoła w Polsce nawoływali cały świat katolicki do modlitw za Polskę toczącą śmiertelną walkę z „bolszewizmem, który prawdziwie jest żywym wcieleniem i ujawnieniem się na ziemi ducha antychrysta” (z listu „Do biskupów świata”).

 

Włochy: episkopat protestuje przeciwko decyzjom rządu. Msze wciąż bez udziału wiernych

W niedzielę wieczorem premier Włoch ogłosił założenia „drugiej fazy” walki z pandemią, która będzie obowiązywała od 4 maja. Wśród wielu zaplanowanych aktywności zabrakło możliwości sprawowania Mszy św. z ludem, chodź rząd wspólnie z episkopatem analizował zasady bezpiecznego uczestniczenia w Eucharystii. W oficjalnym komunikacie włoscy biskupi zaprotestowali przeciwko tej decyzji rządu.

 

Francja: biskupi zaniepokojeni dyskryminowaniem ludzi wierzących

Episkopat Francji wyraził zdziwienie, dlaczego udział w publicznie sprawowanej liturgii miałby bardziej sprzyjać rozprzestrzenianiu się „pandemii koronawirusa” niż szereg innych działań, które mają wkrótce zostać wznowione – czytamy w komunikacie Rady Stałej tego gremium.

 

Br. Tadeusz Ruciński FSC: Przypowiastki o strachu i…

Człowiek pewien urodził się i przestraszył…

Potem długo, długo się bał i w końcu umarł…ze strachu.

 

Koniec kapłaństwa jakie znamy? Jak progresiści wykorzystują koronawirusa
Papież Franciszek 8 kwietnia ogłosił powołanie nowej komisji ds. zbadania diakonatu kobiet. Niemieccy progresiści uważają, że gremium to nie ma sensu. Ich zdaniem, nie potrzeba żadnych przesłanek historycznych, bo sakramentalne święcenia kobiet są po prostu koniecznością. Niektórzy mówią nawet o całkowitej zbędności urzędowego kapłaństwa – i zamiast Mszy świętej proponują domową Eucharystię.

Kara Boża – zapomniana ewentualność

W dzisiejszej kulturze samo wspomnienie o Bożej karze budzi niepokój, niechęć, ba, nienawiść nawet. Wielu uczonych w Piśmie mówi z zatrważającą pewnością – koronawirus nie jest sankcją z Niebios. Wykluczenie możliwości kary Bożej nie znajduje jednak poparcia w Piśmie Świętym ani nauce Kościoła.

 

 

Kara za grzechy, nie zemsta „Matki Ziemi”! Ks. prof. Paweł Bortkiewicz dla PCh24TV
Jak odczytywać sytuację z koronawirusem w kontekście teologicznym? Czy w związku z zamknięciem kościołów, religijność Polaków zmaleje? Pandemia a aborcja – gdzie widzimy paralele? Gdzie leży nadzieja katolika w tym czasie? Na te i inne pytania odpowiada w wywiadzie z Piotrem Relichem ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

 

Czy „nowa normalność” to religijność reglamentowana? Jak długo jeszcze?

Przejmującym doświadczeniem było zobaczyć zdjęcia z niedzielnej Mszy Świętej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Oto – w myśl rządowych obostrzeń – w prezbiterium przebywało kilku kapłanów, a w miejscach przeznaczonych dla wiernych – tej w ogromnej przecież świątyni – zaledwie pięć osób. Reszta miejsc świeciła pustkami.

 

Grypa, Chiny, rewolucja kulturalna i Fatima

Jesteśmy świadkami, jak niemal w magiczny sposób chiński modus vivendi wprowadzony został prawie na całym Zachodzie. Od pojawienia się nowej i niebezpiecznej grypy, która źródło ma w tym kraju, ludzie zostali nagle zamknięci w domach, nie mogą swobodnie wychodzić i są całkowicie zależni od woli państwa.

 

Kardynał Raymond Leo Burke: Przesłanie na Wielkanoc

W niedzielny poranek, wraz ze świątobliwymi niewiastami, które wiernie trwały przy naszym Panu podczas Jego męki i śmierci, stajemy przed Jego pustym grobem. Grób przypomina o głębokiej boleści wiążącej się ze śmiercią i pochówkiem Chrystusa, Wcielonego Syna Bożego, którego pragnieniem było wycierpieć najokrutniejszą z mąk i poddać się najbardziej haniebnej egzekucji znanej w tamtych czasach, aby wyzwolić nas na zawsze od grzechu i od jego najbardziej trującego owocu – śmierci wiecznej. Lecz pusty grób jest wypełniony światłem i znajdujemy w nim Anioła Wielkanocnego. To już nie jest grób, ale Grób Pański, świadek tajemnicy, największej ze wszystkich tajemnic – tajemnicy Bożej Miłości, która jest naszym zbawieniem. Grób jest pusty nie dlatego, że ktoś zabrał ciało Zbawiciela.

 

Abp Jędraszewski: w Japonii przez 200 lat nie było księży, a mimo to wiara tam przetrwała

Bardzo często, niestety, chrześcijanie znajdowali się w sytuacji, w której nie było kapłana, Eucharystii, sakramentu pojednania, a oni trwali w wierze – mówił w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego w programie „Gość Wiadomości” abp Marek Jędraszewski.

 

Wyszli do wiernych z Najświętszym Sakramentem. Piękna postawa kapłanów w Wielkanoc

Z racji obowiązujących z powodu koronawirusa ograniczeń, w tegoroczną Wielkanoc wielu wiernych nie ma możliwości nawiedzenia kościoła. Niektórzy kapłani postanowili umożliwić swoim parafianom zbliżenie do Zmartwychwstałego obecnego w Najświętszym Sakramencie.

 

10 tys. zł grzywny dla proboszcza za otwarcie kościoła dla 60 wiernych

Sanepid nałożył 10 tys. zł. grzywny na proboszcza ks. Mieczysława Szlagę. Wina? Wpuścił 60 wiernych do kościoła na Mszę świętą w niedzielę palmowa.

 

Stacja X – Kościół z szat obnażony czyli koronawirus i epidemia strachu

W swoich rozważaniach o Rewolucji i Kontrrewolucji obrońca Kościoła Plinio Corrêa de Oliveira zestawiał nieraz obecny kryzys Kościoła z męką naszego Zbawiciela. Widział w tym upokorzeniu, poniżeniu i męce Kościoła – powodowanej często przez jego dzieci – bezpośrednie odniesienie do drogi krzyżowej i samego ukrzyżowania naszego Pana.

 

Policja w paryskim kościele. Powodem „nielegalna” Msza Św. rezurekcyjna tradycyjnych katolików

„Mimo wprowadzonych we Francji surowych ograniczeń, dotyczących gromadzenia się i przemieszczania, w jednym z paryskich kościołów odbyła się tradycyjna wielkanocna rezurekcja. Na miejsce została wezwana policja”, informuje serwis rp.pl.

 

Jan Pospieszalski: moja Wielkanoc w czasach zarazy

Sklepy spożywcze  wprowadziły sprzedaż 24h – ludzie pokornie zachowują rygory, czekają w wielometrowych kolejkach a tu chodzi o zwykły chleb. Dlaczego w trosce o dostęp do „Chleba Życia Wiecznego” przedstawiciele Episkopatu wraz z pracownikami GIS i Ministerstwa Zdrowia nie  wynegocjowali i nie wypracowali bezpiecznego wariantu uczestnictwa w Eucharystii?

 

Br. Tadeusz Ruciński FSC: WYBRALIŚMY?

Życie wciąż stawia przed nami Boga lub bożka i mówi: wybieraj! A może myśmy już wybrali…?

 

Triduum i zamknięte kościoły. Golgota dopiero nas czeka
Pod względem emocjonalnym Triduum z powodu przymusowego braku możliwości uczestniczenia w liturgii może być bardziej prawdziwe. Nie znaczy to oczywiście, że będzie ono lepsze. Może być bardziej prawdziwe pod względem samego przeżywania i doświadczania tego, co rzeczywiście spotkało naszego Pana. Należy jednak tutaj być bardzo ostrożnym, szczególnie w klimacie współczesności, który bardziej ceni sobie indywidualne i subiektywne doświadczenie od obiektywnej rzeczywistości – pisze o. Jan P. Strumiłowski OCist.

 

 O. Wawrzyniec Maria Waszkiewicz: Triduum Wyjątkowe

Nie ma wiele sensu, a przynajmniej nie w tej chwili, roztrząsanie tego, czy związane z epidemią obostrzenia są słuszne czy niesłuszne. Kiedy opadnie kurz, kiedy miną emocje – a nade wszystko, kiedy miną te najświętsze ze wszystkich świąt – wtedy możemy wrócić do zastanawiania się nad tym. Teraz nie marnujmy na to czasu, nie marnujmy naszych duchowych sił, które i tak są osłabione odcięciem od sakramentów. Skupmy się na tym Triduum, które lada moment się zacznie.

 

Nie bójmy się tych Świąt! Mamy przykłady świętych, którzy nie zwątpili w więzieniach, obozach i łagrach

Nie bójmy się tych Świąt! Pan Bóg rzeczywiście jest z nami, nawet jeśli zostajemy pozbawienie znaków tej obecności. Paradoksalnie może to być dla nas czas pogłębienia wiary. Mamy przecież przykłady wielu świętych, którzy nie zwątpili w więzieniach, obozach i łagrach, gdzie nie mieli możliwości udziału w nabożeństwach. Ta „pustynia” ma jeszcze jeden wymiar – solidaryzuje nas z chrześcijanami będącymi w podobnej sytuacji na co dzień – mówi w rozmowie z PCh24 ks. dr Grzegorz Wąchol z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, kapelan Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego

 

 

Tomasz Rowiński: w czasie zarazy idziemy głębiej

Czekają nas Święta Wielkanocne jakich nigdy dotąd nie doświadczyliśmy. Liturgie odbędą się w kościołach bez udziału wiernych. Utrudniony lub wręcz praktycznie niemożliwy będzie udział wielu z nas w spowiedzi. Nie pójdziemy do kościoła żeby poświęcić pokarmy. To oczywiście sytuacja nietypowa, którą możemy odbierać jako niepokojącą. Spotkałem głosy, które wręcz wypatrywały w okolicznościach będących naszym udziałem znaków apokaliptycznych. Czy słusznie?

 

Grzegorz Kucharczyk: Jako wierni musimy robić swoje

– Zamiast buntu lepiej sięgnąć po sprawdzone środki. Różaniec w ręku, Pismo Święte, nauka Ojców i Doktorów Kościoła. Oprócz tego oczywiście duchowe uczestnictwo w Liturgii Triduum Paschalnego przez telewizję, radio czy Internet połączone z odkrywaniem tego, co najważniejsze, czyli triumfu nad śmiercią, piekłem i szatanem dokonanym przez Chrystusa Króla. To jest Prawda, która powinna nas kierować, to jest ta Prawda, ku której powinniśmy podążać – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Grzegorz Kucharczyk.

 

W dobie „wielkiego strachu” mówmy o nawróceniu i zaufaniu
Teorii spiskowych jest całe mnóstwo. Od broni biologicznej i światowego spisku, rozmaitych „ZUS-ów”, aż do tajnego planu finansjery, którego ukoronowaniem miałaby być powszechna inwigilacja i całkowita „cyfryzacja” pieniądza. Czy którakolwiek z tych teorii jest prawdziwa? Trudno na razie dociec. W każdym razie obecna sytuacja, a konkretnie – obserwacja społecznych reakcji na wydarzenia i (zwłaszcza) medialne o nich informacje, nastraja do tworzenia takich teorii.

 

Koronawirus i Kościół w Niemczech. Herezja – na krótko? – zatrzymana
Kościół katolicki w Niemczech, podobnie jak w Polsce, przeżywa trudne chwile w związku z epidemią koronawirusa. Msze święte, na mocy decyzji władz państwowych, sprawowane są bez ludu. Budzi to dwutorową krytykę ze strony wielu teologów.

 

Bogdan Dobosz: Francuski Kościół w czasach zarazy
W czasach zarazy ludzie zwykli poszukiwać odpowiedzi na ważne pytania egzystencjalne, starali się odczytywać „znaki czasów”, szukać sensu, transcendencji. W XXI wieku zapanowała wiara w antropocentryzm i przyzwyczajenie do panowania nad sytuacją. Zamiast metafizycznych pytań, mamy w zlaicyzowanych społeczeństwach informacyjny chaos, zamiast Boga, rozpychanie się w społecznej przestrzeni szatana, zamiast modlitwy i pokuty, puste gesty i happeningi. Dobrym przykładem jest tu Francja – pisze dziennikarz i korespondent z Francji, Bogdan Dobosz.

 

Nieracjonalne ograniczenia. Kościół „kozłem ofiarnym”

To efekt czystego populizmu władzy, która świadomie wybrała taką odpowiedź na narastającą falę poszukiwania kozła ofiarnego dla sfrustrowanej epidemią opinii publicznej. Tym populistycznym kozłem ofiarnym stały się kościoły i praktyki religijne – tak komentuje związane z pandemią koronawirusa, ograniczenie liczby uczestników praktyk religijnych do pięciu osób mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

 

Zamknięcie świata. Jak zapłacimy za reakcję na pandemię COVID-19
„Zamknięcie” części gospodarek na świecie z powodu „pandemii” choroby COVID-19 budzi liczne wątpliwości. Coraz więcej obserwatorów zauważa ciekawe, by nie rzec spektakularne, działania władz różnych państw oraz podmiotów międzynarodowych. Czy rządy właściwie wyważyły kwestię zapobiegania szerzenia się choroby COVID-19, wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, dobro wspólne i względy ekonomiczne oraz długoterminowe konsekwencje społeczne wskutek „zamknięcia” gospodarek?

 

Jak podczas epidemii pomóc wiernym pragnącym sakramentów?

Kiedy władze państwowe zdecydowały o nałożeniu na społeczeństwo pierwszych ograniczeń związanych z szerzącą się pandemią koronawirusa, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał, że „jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”. Jak udaje się ową deklarację realizować w polskim Kościele w praktyce?

 

Grzegorz Kucharczyk: Podporządkowanie

Cały naród posłusznie siedzi w domu, wspomagany nachalną propagandą w internecie oraz telewizjach (rządowych i opozycyjnych), przypominającą dawne czasy wzniosłych haseł w rodzaju „Uczciwą i rzetelną pracą budujemy Polskę Ludową”, „Partia z narodem, naród z partią”. Teraz hasło brzmi: „Jako wspólnota narodowa zdajemy egzamin z naszej odpowiedzialności”.

 

Abp A. Schneider: wielu biskupów zareagowało pospiesznie i z paniką

 

Odnoszę ogólne wrażenie, że ogromna większość biskupów zareagowała pospiesznie i z paniką, zakazując sprawowania wszystkich Mszy Świętych publicznych oraz – co jest jeszcze bardziej niezrozumiałe – zamykając kościoły. – zauważa abp Athanasius Schneider w wywiadzie dla The Remnant.

 

Częstochowa: prezydent Andrzej Duda modlił się przed cudownym obrazem Matki Bożej

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w Apelu Jasnogórskim w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Rozważania podczas modlitwy prowadził abp Wacław Depo. Hierarcha zawierzył Matce Bożej całą Ojczyznę i wszystkich rodaków żyjących w kraju oraz za granicą. Modlił się również za zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem.

 

Dlaczego w markecie może być więcej osób niż w kościele?

Decyzja rządu niemal uniemożliwiająca obecność wiernych w kościołach wywołała rozgoryczenie wiernych i kapłanów. Oto bowiem okazało się, że w markecie – nie tylko spożywczym, ale i budowlanym – może przebywać w jednym czasie kilka, a nawet kilkanaście razy więcej osób niż w świątyni, co rodzi ból i pytania zarówno u duchownych, jak i wiernych świeckich.

 

Fatima: Portugalia i Hiszpania oraz 20 innych krajów zawierzonych Maryi i Jej Synowi

W obliczu epidemii, która na Półwyspie Iberyjskim zbiera wyjątkowo śmiertelne żniwo, hiszpańscy biskupi przyłączyli się do inicjatywy episkopatu Portugalii, aby poświęcić oba narody Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi w sanktuarium fatimskim.

 

Biskup Schneider na czas epidemii: Chlubimy się także z ucisków (Rz 5, 3)

W ciągu najbliższych tygodni lub nawet miesięcy, zwłaszcza w trakcie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy (będącej punktem kulminacyjnym całego roku liturgicznego), miliony katolików żyjących w krajach tzw. wolnego świata Zachodu, zostanie pozbawionych wszelkich aktów publicznego kultu religijnego wskutek reakcji władz cywilnych i kościelnych na wystąpienie koronawirusa COVID-19. Najbardziej bolesnym i niepokojącym aspektem tej sytuacji jest pozbawienie wiernych możliwości uczestnictwa we Mszy świętej i sakramentalnego przyjmowania Komunii Świętej – pisze biskup Athanasius Schneider.

 

Liturgia w czasach zarazy

Obecnie niewątpliwie przeżywamy ogromną próbę wiary. I nie chodzi tutaj tylko o zachowanie zaufania względem dobroci Pana Boga w obliczu pandemii. Nie chodzi również o to, że przed nadejściem epidemii do naszego kraju wielu chrześcijan ostentacyjnie deklarowało, jakoby nie mogli żyć bez Eucharystii, i skandalem im się wydawała perspektywa fizycznego nieuczestniczenia w liturgii, natomiast zderzenie się z rzeczywistością wirusa wszystkie te deklaracje bardzo szybko zweryfikowała.

 

Kapłani są z ludem Bożym również w dobie epidemii. Deo gratias!

Pobudka przed świtem, by odprawić poranną Mszę. Pobudka w nocy, by zdążyć z sakramentami do umierającego. Godziny spędzane w konfesjonale chłodnego kościoła, by umożliwić ludziom oczyszczenie duszy z grzechów. Praca katechetyczna z młodzieżą, która wszystko wie najlepiej, a do tego jest wrogo nastawiona wobec każdego autorytetu – szczególnie zaś autorytetu osoby duchownej. A to wszystko w atmosferze powielanych w społeczeństwie wulgarnych żartów i oskarżeń natury finansowej lub obyczajowej opartych o fakt, że ktoś zawiódł i zdradził swoje powołanie, a to wszystko w obliczu coraz realniejszej groźby agresji fizycznej, która w roku 2019 kilka razy stała się faktycznym aktem przemocy. Życie księży do najłatwiejszych nie należy, ale szczególnym egzaminem z kapłaństwa okazuje się nadzwyczajna sytuacja epidemiczna.

 

Kardynał Burke: Przesłanie na temat walki z koronawirusem COVID-19

Bóg nigdy nie odwraca się do nas plecami; nigdy nie zrywa swojego przymierza wiernej i trwałej miłości z nami, choć tak często jesteśmy obojętni, zimni i niewierni. W sytuacji, w której obecne cierpienie odsłania tak wiele chłodu i obojętności po naszej stronie, jesteśmy wezwani do tego, by zwrócić się ku Bogu i błagać o Jego miłosierdzie. Mamy pewność, że wysłucha On nas i pobłogosławi swymi darami miłosierdzia, przebaczenia i pokoju – pisze kard. Burke w Przesłaniu na temat walki z koronawirusem COVID-19 .

 

Biskup Schneider na czas epidemii: Chlubimy się także z ucisków (Rz 5, 3)

W ciągu najbliższych tygodni lub nawet miesięcy, zwłaszcza w trakcie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy (będącej punktem kulminacyjnym całego roku liturgicznego), miliony katolików żyjących w krajach tzw. wolnego świata Zachodu, zostanie pozbawionych wszelkich aktów publicznego kultu religijnego wskutek reakcji władz cywilnych i kościelnych na wystąpienie koronawirusa COVID-19. Najbardziej bolesnym i niepokojącym aspektem tej sytuacji jest pozbawienie wiernych możliwości uczestnictwa we Mszy świętej i sakramentalnego przyjmowania Komunii Świętej – pisze biskup Athanasius Schneider.

 

Jak będzie wyglądała liturgia Wielkiego Tygodnia? Watykan wydał specjalne wytyczne

W związku z pandemią koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret wyjaśniający zasady liturgiczne, jakie należy zachowywać celebrując najważniejsze tajemnice wiary. Dokument wydany na polecenie Ojca Świętego podpisał prefekt dykasterii, kard. Robert Sarah oraz jej sekretarz, abp Arthur Roche.

 

Bp Ignacy Dec apeluje, aby czas trwania pandemii wypełnić modlitwą do Boga

Nie wolno nam zwątpić w obecność Jezusa, który jest obecny w Kościele i ma tę samą moc co kiedyś, gdy uzdrawiał i wskrzeszał ludzi. Zachowujmy się jak ludzie wierzący, dlatego w naszych domach, w rodzinach pomnóżmy modlitwę. Przez naszych pasterzy zostaliśmy wezwani, by o 20.30 codziennie łączyć się w modlitwie różańcowej. Jesteśmy wezwani, by o tej porze łączyć się duchowo z Jasną Górą. Winniśmy ten szczególny czas wypełnić modlitwą i błaganiem Boga, by pozwolił przezwyciężyć epidemię – mówił ordynariusz diecezji świdnickiej.

 

 

Szwajcarski biskup Marian Eleganti w ogniu krytyki. Bronił nauczania i katolickiej ortodoksji

Szwajcarski biskup pomocniczy diecezji Chur, Marian Eleganti, spotkał się z krytyką zarówno duchownych jak i świeckich. Powodem jest jego obrona ortodoksji katolickiej i podkreślenie nadprzyrodzonej rzeczywistości Eucharystii oraz krytyka reakcji wielu biskupów na epidemię koronawirusa.

 

Kard. Müller specjalnie dla PCh24.pl: Zaufanie Bogu w czasach kryzysu

Groźny dla życia koronawirus rozpowszechnił się i trzyma w garści niemal cały świat. Nie ma jeszcze szczepionki, która mogłaby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby i wyleczyć dotkniętych zakażeniem. Politycy sięgają po wszystkie dostępne im środki w celu ochrony ludności. Ogranicza się życie publiczne i zachęca ludzi do rezygnowania, w miarę możliwości, z kontaktów społecznych. Naukowcy pracują w laboratoriach pod dużą presją, starając się znaleźć antidotum na tę złośliwą chorobę, której ofiarą padły już tysiące.

 

Ksiądz Piotr Glas dla PCh24: Nawet jeśli jest trudno, ostatnie słowo należy do Boga

Czy Pan Bóg robi czy dopuszcza to wszystko aby nas pognębić? Nie. Robi to, aby nas nawrócić i zbawić, żeby ten świat w końcu zatrzymał się wokół Jego Majestatu; żeby ludzie w końcu zrozumieli, iż nie tędy droga. W tym szczególnym Wielkim Poście nie ma już przegadanych rekolekcji. Jest tylko krzyk Boga: „Obudźcie się i otwórzcie oczy!” – mówi ksiądz Piotr Glas w rozmowie z PCh24.pl.

 

Dlaczego nie robiliśmy zapasów przed epidemią?

Eksperci z Norwegii sugerują, że zamknięcie, które zrobili w polskim stylu będzie trwało do maja. Polski system gospodarczy nie jest w stanie tego ogarnąć! Nie mamy rezerw gospodarczych, jakie przez 30 lat zebrali Norwegowie! Tamci mogą co najmniej przez rok utrzymywać całą populację kraju poprzez wypłacanie np. pensji obywatelskiej, bo po prostu mają na to zebrane środki. Polska z kolei przez 30 lat zaciągała długi, a jej obywatele konsumowali – mówi w rozmowie z PCh24.pl Jacek Hoga, prezes fundacji Ad Arma.

 

Niezwykła procesja w Lublinie. Kapłan z relikwiami św. Antoniego modlił się o oddalenie zarazy

Proboszcz parafii przy ul. Bernardyńskiej 5 w Lublinie ks. Mirosław Matuszny wyszedł na ulice z relikwiami św. Antoniego. Kapłan zachęca do duchowego włączenia się w modlitwę o oddalenie zarazy. Wcześniej prosił mieszkańców centrum miasta, by wystawili w oknach obrazek lub figurkę św. Antoniego z Padwy – patrona Lublina a także krzyż.

 

Grzegorz Górny: epidemie to nie kara Boża? Co innego mówią święci

W historii Kościoła mamy mnóstwo świętych, uważających epidemie za plagi zesłane przez Boga na grzeszną ludzkość. „Gdyby żyli dziś i publicznie głosili podobne poglądy, odnosząc się na dodatek do konkretnych grzechów, prawdopodobnie doczekaliby się nagany ze strony odpowiednich władz kościelnych, które przy okazji przeprosiłyby każdego, kto osobiście poczuł się urażony ich wypowiedziami” – uważa dziennikarz i publicysta Grzegorz Górny.

 

Kard. Sarah: właśnie teraz, kiedy szaleje koronawirus, musimy zbliżyć się do Boga

To właśnie teraz, gdy koronawirus doświadcza ludzi na całym świecie, musimy z większą intensywnością zwracać się do Boga z ufnością i prawdą, aby powierzyć się czułości Ojca i Najświętszej Maryi Pannie, aby nas okryła i chroniła swoim matczynym płaszczem – pisze w liście na czas epidemii kard. Robert Sarah.

 

Ks. Paweł Bortkiewicz TChr: Nadzieja w czasach zarazy
Byłoby zuchwalstwem porywać się na diagnozowanie obecnego stanu rzeczy. Łatwo przy tym popaść w różnego rodzaju teorie spiskowe. Padają głosy o topniejących lodowcach w wyniku globalnego ocieplenia, z których to struktur uwalniają się nieznane wirusy. Inni mówią wprost o broni bakteriologicznej, wytworzonej w tajnych laboratoriach. Jeszcze inni zdroworozsądkowo, a zarazem cynicznie wspominają o źródle pandemii w Wuhan, na rynku, gdzie sprzedawano ekologiczną (zdrową, naturalną lub jakoś podobnie określaną) żywność.

 

Antykatolicki hejt, diabelska furia – mało znane oblicza pandemii.

Sławomir Skiba w „Prawym Prostym”

 

Globalizacja i jej luki. Egzamin z koronawirusa
Magazyn „Foreign Affairs”, który od kilkudziesięciu lat promował globalizację, zachęcając jednocześnie do silnej integracji z chińską gospodarką, wskazuje teraz, że nowy koronawirus staje się wielkim, niespodziewanym egzaminem, obnażającym nieprzewidywane problemy globalizacji. W tej sytuacji Pekin przejmuje na arenie międzynarodowej rolę Waszyngtonu.

 

„Ja, katolik” w czasach zarazy

 

Roberto de Mattei: Nowe scenariusze w epoce koronawirusa. Czy koronawirus to Boża kara? Rozważania polityczne, historyczne i teologiczne
Temat mojej wypowiedzi jest następujący: nowe scenariusze we Włoszech i dla Europy w trakcie i po zakończeniu kryzysu związanego z koronawirusem. Nie będę poruszać tego tematu z medycznego, ani też z naukowego punktu widzenia, ponieważ nie posiadam takich kompetencji. Zamiast tego rozważę argumenty istniejące z trzech innych perspektyw: z punktu widzenia uczonego z zakresu nauk politycznych i społecznych, historyka i filozofa historii.

 

Paweł Lisicki dla PCh24: Kościoły muszą pozostać otwarte. Czasowo można przystać na restrykcje

O ile w porządku naturalnym można dyskutować nad tym, jakie metody ochrony są najlepsze, to dla katolika życie nadprzyrodzone jest czymś najważniejszym. W czasach zarazy jest to jeszcze bardziej widoczne, niż w czasie zwykłym. Kościoły muszą pozostać otwarte, nawet jeśli czasowo można przystać na restrykcje co do liczebności wiernych w jednym miejscu, a dostęp do sakramentów zawsze otwarty – w czasie zagrożenia jeszcze bardziej niż normalnie. To jest ta linia graniczna, od której Kościół, tak biskupi jak księża, nie ma prawa, sądzę, odstąpić.

 

Koronawybory, czyli jak wirus usunął w cień kampanię prezydencką

Przebieg walki ze zjadliwym wirusem w ogromnej, jeśli nie decydującej mierze, wpłynie na wynik wyborów prezydenckich. Obecnie, dzięki przychylnym nastrojom społecznym, punkty za sprawną reakcję państwa na kryzys epidemiologiczny zbiera Andrzej Duda. Jednak czas gra na korzyść opozycji – przedłużanie się narodowej „kwarantanny”, połączone z coraz trudniejszą sytuacją gospodarczą, sprzyjać będzie jego przeciwnikom.

 

Gdy odchodzimy od zmysłów

Jak świat potrafi się błyskawicznie zmienić! Gdy na początku ubiegłego tygodnia powaliła mnie grypa, mieliśmy w Polsce kilkanaście przypadków koronawirusa, ale kraj nadal funkcjonował normalnie. Po paru dniach… cóż. Ja stanąłem na nogi, a Polska – na głowie!

 

Taka miłość płynie tylko z wiary – święty Jan Bosco wobec epidemii cholery

Benedykt XVI powiedział kiedyś, że nic tak nie służy katolickiej apologetyce, jak chrześcijańska sztuka i przykłady z życia świętych. Ta pierwsza bowiem w subtelny sposób, bez narzucania, mocą samego piękna wznosi duszę ku Bogu. Drugie zaś pokazują, że wiara katolicka to nie abstrakcyjna doktryna czy ideologia, lecz konkretne źródło niewyobrażalnego heroizmu i poświęcenia. Przykład świętych pokazuje, że chrześcijaństwo to istotnie rzeczywistość nadprzyrodzona, gdyż ich poświęcenie byłoby niewykonalne ludzkimi siłami.

 

Proboszcz spod Wrocławia w przestworzach z Najświętszym Sakramentem. Modlił się w intencji pokonania koronawirusa

Post, modlitwa, pomoc bliźnim i ofiarowanie Komunii świętej – czy to przyjętej fizycznie czy też duchowo. Prosić Miłosiernego Boga o odsunięcie od nas zagrożenia wirusowego można na różne sposoby. Na niezwykły i trudny do powtórzenia pomysł wpadł natomiast ksiądz Cezary Chwilczyński, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie.

 

Ufność Panu i Boża interwencja w czasach zagrożenia

Bóg Miłosierny w żadnej sytuacji nie opuszcza człowieka. Szczególnie mocno trwa przy nas w czasie grożącego nam niebezpieczeństwa. Wiele jest przykładów na to, iż w chwilach trudnych Bóg otacza nas „tarczą swej opieki”. Oto niektóre z przykładów nieskończonego, niepojętego Bożego Miłosierdzia.

 

Szymon z Lipnicy i wielka epidemia

Płomienny kaznodzieja i gorliwy duszpasterz odszedł do Pana służąc zarażonym podczas epidemii jaka wybuchła w Krakowie w 1482 r. Śmierć nie oddzieliła go od potrzebujących. Wręcz przeciwnie – na skutek modlitwy za jego wstawiennictwem, cudownie uzdrowionych zostało pomiędzy 150 a 377 osób. Stało się to przyczyną szybkiego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

 

Grzegorz Kucharczyk: koronawirus i panika „nowej lewicy”. Śladami starych kulturkampferów
Nie śledzę hejterskich portali, dlatego nie wiem, czy już stwierdzono, że za epidemię koronawirusa odpowiada Jarosław Kaczyński i Kościół. Chociaż śledząc wypowiedzi przedstawicieli „nowej lewicy” powielającej wszystkie stare tropy antykatolickiej propagandy, są już oni na dobrej drodze, by odkryć „prawdziwego sprawcę”.

 

Ogólnopolski Różaniec w obliczu koronawirusa! Odpowiedzmy na apel arcybiskupa Gądeckiego
Świat ogarnia pandemia wywołana przez koronawirusa z chińskiego Wuhan i towarzyszący jej strach. Wiele osób zastanawia się, jak powinny zareagować. Jako katolicy musimy przyznać, że już najwyższy czas, by zrealizować prośby Matki Bożej, która w Fatimie wielokrotnie prosiła, by codziennie odmawiać Różaniec. Teraz o modlitwę zaapelował przewodniczący KEP metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki. Wsłuchajmy się w jego głos i zróbmy to, o co prosiła nas Królowa Polski.

 

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Sensus fidei czy laicyzacja serca?

A może jednak coś się kryje za tym ciągiem wydarzeń, które obserwujemy od początku roku? Może epidemia koronowirusa (powietrze), eskalacja wojny w Syrii (głód i wojna), wielkie pożary lasów w Australii (ogień) coś razem oznaczają?

 

Kapłani w czasach zarazy. Jaka jest ich rola?

Prof. Ines Angeli Murzaku z Seton Hall University, dyrektor programu badań katolickich i założycielka Wydziału Studiów Katolickich w specjalnym eseju wskazuje, że społeczeństwa dotknięte epidemią potrzebują zarówno lekarzy ciała, jak i duszy. Przypomina też zalecenia florenckiego medyka dla księży z czasów, gdy Europa doświadczała różnych zaraz.

 

Święty Karol Boromeusz. Kapłan w czasach zarazy

Heroizm jakim św. Karol Boromeusz wykazał się podczas epidemii trawiącej Mediolan w 1577 r. sprawił, że okres ten nazwano „epidemią św. Karola”. Świadkowie tamtych wydarzeń wspominali – nieustraszeni ludzie Kościoła nieśli chorym i umierającym miłość nieporównywalną z niczym innym.

  

Katolik wobec koronawirusa

Jak wobec możliwego i niestety prawdopodobnego rozwoju pandemii koronawirusa z chińskiego Wuhan powinien zachować się katolik?

 

Koronawirus i panika. Czego naprawdę boi się świat?

Koronawirus zdołał nas przestraszyć. Do tego stopnia, że wielu wpadło w panikę, rzucają się na zakupy czy zamykają w domach, bez wyraźnego powodu. Dlaczego wirus wywołał w nas tak gwałtowne reakcje? Skąd ten strach?

 

Epidemia koronawirusa. Katolicyzm sentymentalny wywiesza białą flagę

 

Epidemia… Czas na nawrócenie!

Cierpienie człowieka, wielkie tragedie, wojny, zarazy i epidemie dziesiątkujące ludzkość… Co je łączy? Wszystkie bywają postrzegane jako „kara za grzechy”. Niewątpliwie są one szansą na zmianę swojego postępowania – na nawrócenie. Wybór tej drogi może ocalić duszę przed wiecznym cierpieniem, a – jak pokazuje historia – przynieść może także ratunek ciału.

 

Bogu dzięki! Polscy biskupi apelują o więcej Mszy Świętych w dobie koronawirusa

„W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych” – napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. 

 

Biskup zdecydowanie przeciwny Komunii św. na rękę z powodu koronawirusa

Lepiej przyjąć Duchową Komunię, niż Komunię Świętą „na rękę” – powiedział bp Athanasius Schneider, komentując praktykę przyjmowania Najświętszego Sakramentu we Włoszech, gdzie panuje strach przez zarażeniem koronawirusem.

 

<a href=”https://www.pch24.pl/co-wspolnego-maja-pachamama–koronawirus-i-ka

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie