23 września 2013
Autor

Redaktor PCH24.pl

Z pomocą Polonii Wilno

Sekcja piłkarska Klubu Sportowego KS Polonia Wilno nadal ma poważne problemy finansowe. Jeśli nie znajdą się sponsorzy, przyszłość polskiej drużyny, która na Wileńszczyźnie przez blisko ćwierć wieku odnosi wiele sukcesów oraz kultywuje polskie tradycje, stoi pod znakiem zapytania. Sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą zajmie się tą sprawą.Czytaj też wywiad z prezesem KS Polonii Wilno


Poseł Artur Górski, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej, jako członek i delegat sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą spotkał odwiedził w Wilnie Stefana Kimso, prezesa Klubu Sportowego KS Polonia Wilno. Zapewnił szefa klubu, że Komisja Łączności z Polakami za Granicą będzie starała się pomóc Polonii Wilno. Zapowiedział, że parlamentarzyści zmobilizują ministerstwo sportu oraz resort spraw zagranicznych do udzielenia wsparcia  Polonii Wilno, która w tym roku po raz kolejny awansowała do I ligi piłkarskiej Litwy.          

        

Klub polskiej tożsamości

               
Doceniamy to, że dzięki waszej działalności wielu młodych ludzi uprawia różne sporty. Mamy świadomość, że dla tożsamości Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie klub mający wieloletnią tradycję, kultywuje  patriotyczne wartości, a polską tożsamość kształtuje się również przez sport – powiedział na spotkaniu z prezesem KS Polonia Wilno poseł Artur Górski, dodając, że Polacy mieszkający na Litwie dzięki sukcesom i sportowej działalności klubu uświadamiają sobie, że nie są obywatelami drugiej kategorii. Potrafią rywalizować z Litwinami oraz pokazywać, że są w stanie wygrywać.

 

Tragiczna sytuacja dotyczy sekcji piłki nożnej. Jednak nie doprowadzę do tego, aby wypaść tym roku z ligi  – zadeklarował Stefan Kimso

 

Musimy zrobić wszystko, aby Polacy tutaj mieszkający identyfikowali się z tą  drużyną Jesteśmy dumni z istnienia drużyny piłkarskiej KS Polonia Wilno i jej sukcesów. Członkowie Komisji Łączności z Polakami za Granicą chcą wspierać wszystkie polskie sukcesy – podkreślił parlamentarzysta.

 

Brak środków finansowych


Klub Sportowy Polonia Wilno już drugi rok z rzędu znalazł się w pierwszej lidze.

W ubiegłym roku klub na koniec sezonu zajął  piąte miejsce. Jednak problemy finansowe dają się we znaki już od dłuższego czasu. – Kilka lat temu uruchomiliśmy szkółkę trampkarzy. Niestety, z goryczą muszę przyznać, że zawiesiliśmy ich działalność ze względu finansowych – akcentował Stefan Kimso, zauważając że  drużyna KS Polonii Wilno liczyła na początku 26 zawodników, w tej chwili składa się z 15 osób.

 

Prezes KS Polonii Wilno zdecydował, że jeśli do grudnia bieżącego roku klub nie zbierze większości niezbędnych środków finansowych, przyszłoroczne działalność sekcji piłkarskiej może zostać zawieszona. Na umożliwienie funkcjonowania sekcji piłkarskiej włącznie z reaktywowaniem wspomnianej  szkółki trampkarzy potrzeba około 100- 120 tys. euro.  Z kolei wynajęcie boiska na jeden mecz kosztuje około 1,5 tys. litów.

 

Prośba o wsparcie


W dramatycznym apelu o pomoc klub zwraca uwagę: „Tego roku, mimo stale rosnącego widma kłopotów finansowych kierownictwo klubu podjęło decyzję o jej drugim z kolei występie w rozgrywkach I ligi mistrzostw Litwy. W niemałym stopniu zaważyły na tym obietnice finansowego wsparcia, płynące jak ze strony osób prywatnych, tak też przeróżnych instytucji zbiorowych”.

 

Ponadto KS Polonia Wilno podkreśla, że obietnice finansowe nie znalazły rzeczywistego pokrycia kosztów. „Z niechlubnym przydomkiem bankruta będziemy musieli uciec się do tego drastycznego środka, choć zdajemy sprawę, iż może on być równoznaczny z przekreśleniem istnienia „jedenastki” w ogóle, co – naszym zdaniem – byłoby niepowetowaną stratą dla dotychczasowego dorobku, wykutego staraniem jakże wielu ludzi”  – zauważa klub, apelując o wsparcie finansowe. Różne instytucje, organizacje oraz indywidualni darczyńcy numer konta bankowego, na który można dokonywać wpłat w litach, złotówkach oraz euro znajdą  na stronie internetowej klubu www.kspolonia.lt . Widnieje również  na niej lista osób i podmiotów, które udzieliły klubowi dotychczas finansowego wsparcia.          

 

Historia klubu  jest mocno zakorzeniona w polskich tradycjach sportowych na Litwie. 

W 1990 roku Klub Sportowy Polaków na Litwie „Polonia”, który z biegiem czasu przyjął nazwę KS Polonia Wilno (Departament Kultury Fizycznej i Sportu Republiki Litewskiej zabronił, aby działalność klubu obejmowała swoim zasięgiem całą Litwę i dlatego do nazwy dodano siedzibę klubu), był swoistym odrodzeniem polskiego sportu na Wileńszczyźnie. Jego powstanie poprzedziły w styczniu 1989 roku I Zimowe Igrzyska Polaków na Litwie, których najlepsi zwycięscy wkrótce zawitali na II Zimowych Igrzyskach Polonijnych w Zakopanem. 

Obecnie obok piłki nożnej w KS Polonii Wilno mieści się również sekcja siatkówki, tenisa stołowego oraz strzelectwa. Rozgrywki w ligach siatkarskich cieszą się dużym zainteresowaniem, bierze w nich udział po osiem drużyn dziewczęcych i chłopięcych.

W przyszłości planowane jest stworzenie szkolnej ligi koszykarskiej.

 

Piłkarska jedenastka KS Polonii Wilno przyjęła tę samą nazwę. Na swoim koncie ma wiele sukcesów. M.in.wywalczyła srebro i brąz w kolejnych edycjach Piłkarskich Polonijnych Mistrzostwach Świata, a także cztery razy z rzędy znalazła się na podium organizowanych co dwa lata Letnich Igrzysk Polonijnych  (w roku 2001, 2003, 2005 oraz 2007) .

 

Polonusom z Polonii Wilno medale wielokrotnie wręczał legendarny polski trener Kazimierz Górsk – m.in. podczas I Polonijnych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej złotym medalem uhonorował Ludwika Adamowicza, który był kapitanem wileńskiej „Polonii”.

 

 

 Magdalena Kowalewska

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie