23 stycznia 2017

Orban zaskakuje: wspólna armia i system bezpieczeństwa sposobem na samowystarczalność Europy

(Fot. Reuters / Heinz-Peter Bader / Forum)

Europa jest coraz słabsza i niedługo będzie musiała walczyć nawet o status gracza regionalnego – uważa premier Węgier Viktor Orban. Taka wypowiedź szefa rządu w Budapeszcie padła w trakcie międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez węgierski bank centralny.


Europa powinna się pożegnać z iluzją federalizmu i stać się wielobiegunowa – stwierdził Orban. Zdiagnozował on porażkę unijnej polityki zmierzającej do uczynienia z euro tzw. waluty rezerwowej, a także dotychczasowe próby prowadzenia niezależnej od Stanów Zjednoczonych polityki bezpieczeństwa.

„Bruksela stała się niewolnicą utopii” Europy ponadnarodowej – ocenił premier wskazując na fikcję pojęcia jednego europejskiego narodu.

Drogą do odzyskania konkurencyjności przez Europę w przekonaniu Orbana miałaby stać się wielobiegunowość, zaś jednym z istotnych biegunów – Grupa Wyszehradzka. Klucz do rozwiązania kwestii bezpieczeństwa stanowić miałaby – według węgierskiego premiera – „wspólna armia, spójny system zapobiegania zagrożeniom oraz współpraca Niemiec i Francji”.

Otrzymaliśmy z najwyższego miejsca na świecie pozwolenie, byśmy także my mogli stawiać samych siebie na pierwszym miejscu. To wielka sprawa, wielka wolność i wielki prezent – tak szef węgierskiego rządu odniósł się do słów Donalda Trumpa o tym, że prawem każdego narodu jest priorytetowe traktowanie istotnych dla siebie kwestii.

 

Źródło: tvp.info

RoM 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie