2 stycznia 2013

Ostatnie pożegnanie abp. Ignacego Tokarczuka

(Fot. Adam Chelstowski / FORUM)

W Przemyślu zakończyły się uroczystości pogrzebowe ks. abp. Ignacego Tokarczuka, który zmarł 29 grudnia 2012 roku. Ciało zmarłego hierarchy złożono w podziemiach archikatedry przemyskiej. W czasie uroczystej Mszy św. pogrzebowej na trumnie położono księgę Ewangelii, mitrę oraz paliusz. Przed trumną ustawiono duży portret hierarchy. W uroczystościach, jakie odbyły się w przemyskiej katedrze, wzięli udział licznie zgromadzeni kardynałowie, biskupi, duchowieństwo z Polski oraz Ukrainy, rodzina i bliscy. Wszyscy z ogromnym bólem, a zarazem wdzięcznością pożegnali wielkiego polskiego pasterza.

 

Mszę św. pogrzebową sprawowaną w przemyskiej katedrze koncelebrowało pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, w sumie około siedmiuset celebransów. Ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a zarazem następca ks. abp. Ignacego Tokarczuka w prowadzeniu przemyskiego Kościoła, w słowie wstępu zaznaczył, że żegnany dziś arcybiskup „do historii Kościoła w Polsce wchodzi jako nieugięty bojownik o wolność religii, o miejsce Boga w życiu społecznym i o szacunek wobec pełnych praw człowieka”. – Arcybiskup Ignacy otrzymał od Boga wiele talentów i odważnie je przez całe życie rozwijał. Niełatwe to było życie, a trudności przeżywane, ciężkie zagrożenia w czasie wojny oraz w późniejszym czasie nękań przez reżim komunistyczny wycisnęły na nim mocne piętno. Nie był człowiekiem łatwego charakteru i może dlatego sprawdzał się w walce – mówił metropolita przemyski.

 

Pogrzebową homilię wygłosił ks. bp Kazimierz Ryczan. Pasterz Kościoła kieleckiego w swym słowie zaznaczył, że „arcybiskup Tokarczuk niósł nadzieję, był oparciem, nie gasił słabych płomieni”. – Przekonywał, że należy wytrwać, by zwyciężyć. Było mu smutno, gdy słyszał, że jego dawni rozmówcy odwrócili się od Kościoła, przeszli nawet na stronę wrogów – powiedział ks. bp Ryczan.

 

W czasie ostatniego pożegnania ks. bp Adam Szal, odczytał testament Zmarłego: „Na wstępie wyrażam swoją największą cześć i wdzięczność Ojcu Niebieskiemu, za pośrednictwem Matki Najświętszej Zbaraskiej za dar życia, za powołanie kapłańskie, za łaskę udziału w kolegium biskupów, za pomoc i opiekę pełną zwycięstwa w czasie pełnienia funkcji ordynariusza przemyskiego w zmaganiach z totalitaryzmem komunistycznym, a później aż do końca lat sędziwych” – odczytał fragment dokumentu jego wykonawca.

 

Ksiądz arcybiskup Tokarczuk podziękował swoim współpracownikom, wiernym oraz wszystkim, których spotkał na swojej drodze. „Przepraszam wszystkich za ewentualne przykrości, których byłem sprawcą, i proszę o przebaczenie, ze swej strony przebaczam wszystkim wszystko” – odczytał ks. bp Szal z testamentu ks. abp. Tokarczuka.

 

Tuż po zakończeniu Mszy św. trumna z ciałem wybitnego kapłana spoczęła w podziemiach archikatedry przemyskiej.

 

Źródło: naszdziennik.pl, radiomaryja.pl

pam

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie