23 grudnia 2019

Pachamama w bożonarodzeniowych życzeniach Franciszkanów

Franciszkańska organizacja pozarządowa Franciscans International (FI), która powstała 30 lat temu, „by franciszkański głos był słyszany w Organizacji Narodów Zjednoczonych”, składa życzenia bożonarodzeniowe wysyłając e-mail, który promuje wizerunek Pachamamy.

 

W życzeniach, podpisanych przez dyrektora wykonawczego FI, o. Markusa Heinze OFM, widzimy obrazek, który przedstawia Najświętszą Pannę przy nadziei oraz nagą figurkę ciężarnej Pachamamy na tle górzystego krajobrazu. Obrazek opatrzony jest cytatem z Martina Bubera „Każde prawdziwe życie jest spotkaniem”.

 

Pisząc w imieniu „Franciscans International”, o. Heinze przywołuje spotkanie Najświętszej Panny z Jej kuzynką Elżbietą, gdy obie były przy nadziei. Podkreśla, że spotkały się „z troskliwością i wrażliwością”. Następnie przypomina słowa papieża Franciszka, który „na otwarciu synodu (…) poprosił nas, byśmy podchodzili do ludów Amazonki na czubkach palców”.

 

Nawiązując do umieszczonego nad tekstem obrazka, o. Heinze pisze: „widzicie Maryję, którą honorujemy jako nową Ewę, albo Matkę życia, wraz z Pachamamą, którą niektóre rdzenne ludy honorują jako matkę ziemię. Franciszek z Asyżu opisuje ziemię jako matkę w Pieśni słonecznej”.

 

Podpisując się w imieniu FI, dyrektor wykonawczy kończy słowami: „Świętując Boże Narodzenie, życzę nam, byśmy podchodzili do Boga i siebie nawzajem na czubkach palców, by doświadczyć w tych spotkaniach prawdziwego życia”.

 

Życzenia spotkały się z odzewem użytkowników mediów społecznościowych. „Demoniczne świętokradztwo nie przestaje się szerzyć” – zauważył ks. John Stone na Twitterze. Z kolei Mattew M. O’Connell stwierdził: „Święty Franciszek zostałby dzisiaj przez swój zakon odrzucony”. Inny użytkownik Twittera, podpisujący się jako Trad Papist, skwitował: „Proszę, powiedzcie mi, że to parodia…”. Wielu komentatorów wyraża oburzenie lub niedowierzanie z powodu użycia wizerunku pogańskiego bóstwa. Są też wezwania do modlitwy różańcowej.

 

 

Źródło: ChurchMilitant.com/Twitter/franciszkanie.pl

jjf

 

 

Zobacz także:

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie