24 stycznia 2019

Pakistan: 29 stycznia Sąd Najwyższy rozpatrzy petycję o rewizję uniewinnienia Asii Bibi

(fot. YouTube/ ROME REPORTS in English )

29 stycznia Sąd Najwyższy Pakistanu zdecyduje czy zgodzi się na ponowne rozpatrzenie wyroku uniewinniającego Asię Bibi. Groźba ponownego procesu to ostatnia przeszkoda stojąca przed kobietą zmuszoną wciąż do pozostawania w Pakistanie. Podtrzymanie przez sąd decyzji uniewinniającej pozwoli jej wyjechać do innego kraju. 

 

Wychowująca 5 dzieci kobieta przebywała w areszcie przez 8 lat. W 2010 roku skazano ją bowiem za „bluźnierstwo” przeciw Mahometowi. Powodem stały się jej słowa kierowane do współpracownic. Jednak w listopadzie 2018 roku Sąd Najwyższy wydał wyrok uniewinniający.

 

Na tym nie skończyły się jednak jej problemy. Pakistański system prawny pozwala bowiem każdemu obywatelowi na petycję do Sądu Najwyższego o ponowne rozpatrzenie sprawy. W tym przypadku petycję o ponowne rozpatrzenie wyroku zgłosili islamiści. Media donoszą, że w związku z tym kobieta pozostaje w Pakistanie do czasu rozpatrzenia petycji.

 

Jednak zmiana przez Sąd Najwyższy własnego wyroku należy do rzadkości. W tym przypadku sprawę rozpatrzy 3 sędziów pod przewodnictwem Asif Saeed Khosy, czołowy ekspert od prawa kryminalnego.

 

Historia Asii Bibi pełna była rozmaitych zwrotów. W 2016 roku Sąd Najwyższy nakazał 

ponowne rozpatrzenie jej sprawy. Na ten czas mogła opuścić areszt. Jednak kobieta pozostała za kratami z uwagi na groźby islamistów. W więzieniu czuła się bowiem bezpieczniej niż poza nim.

Jedyną nadzieją dla bohaterskiej chrześcijanki wydaje się uzyskanie azylu w innym kraju.

 

Oskarżenia o „bluźnierstwo” są częstą przyczyną surowych wyroków w Pakistanie. Szacuje się, że około 40 osób czeka obecnie na wyrok śmierci. Ofiarami są zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie.

W 2010 roku Benedykt XVI apelował o uwolnienie chrześcijanki. Z kolei w 2015 roku jej córka spotkała się z Franciszkiem.

 

Źródła: ndtv.com / pch24.pl

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie