8 kwietnia 2021

Paryż. Zatrzymano duchownych oskarżonych o łamanie ograniczeń przeciwepidemicznych [AKTUALIZACJA]

Sprawa duchownych z paryskiej parafii Sainte-Eugène-Sainte-Cécile nabrała nowego wymiaru. Jak donoszą media, proboszcz parafii ks. Marc Guelfucci oraz wikariusz ks. Gabriel Grodziski (jego dziadkowie przybyli z Polski w latach trzydziestych XX wieku) objęci zostali aresztem tymczasowym. Początkowo duchowni zostali wezwani do złożenia dobrowolnych wyjaśnień, następnie jednak wskutek decyzji prokuratora zostali zatrzymani.

 

Parafia Sainte-Eugène-Sainte-Cécile – jak zauważa  „Rorate Caeli” – to szczególna wspólnota na mapie paryskiej diecezji. W kościele regularnie sprawowana jest tradycyjna liturgia, jak i ta w formie zwyczajnej; działa ceniona Schola św. Cecylii, w niedzielę do świątyni licznie ściągają wierni, a Msza święta transmitowana jest także na kanale YouTube.

 

Media donosiły, że arcybiskup Paryża Michel Aupetit wszczął postępowanie kanoniczne przeciwko proboszczowi tej parafii w związku z doniesieniami dotyczącymi ignorowania wskazań przeciwepidemicznych w trakcie liturgii Wielkiej Soboty. Oburzenie mediów wywołał fakt, iż kapłan celebrujący liturgię oraz asysta nie nosili maseczek, podobnie jak i wierni przystępujący do Komunii świętej – udzielanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego wyłącznie na język.

 

Teraz do procedury kanonicznej i komunikatu, jaki ma być odczytany w kościele parafialnym, dołączył areszt tymczasowy. Dwóch duchowny zostało wezwanych do złożenia dobrowolnych wyjaśnień po tym, gdy sprawa Wielkiej Soboty została zaprezentowana przez media. Następnie jednak okazało się, że ich status uległ zmianie. Wskutek decyzji prokuratury mężczyźni zostali objęci tymczasowym aresztem. „Le Salon Beige” wskazuje retorycznie na rolę, jaką w tej sprawie odegrać mogło francuskie ministerstwo sprawiedliwości…

 

Źródło: Rorate Caeli/lesalonbeige.fr/saint-eugene.net

mat

 

EDIT: duchowni zostali wypuszczeni wieczorem na wolność. Usłyszeli zarzuty „narażania” zdrowia innych.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(16)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy