30 maja 2019

Pierwszy rozwijający się kraj wprowadza podatek węglowy! Czy to zahamuje ich gospodarkę?

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com(pixel2013))

W pierwszym kraju rozwijającym się, w którym gospodarka opiera się niemal całkowicie na energii z węgla, od 1 czerwca będzie obowiązywał podatek od emisji CO2. Prezydent Cyril Ramaphosa podpisał stosowaną ustawę w niedzielę.

 

Partia Afrykańskiego Kongresu Narodowego Ramafosy, która zapewniła sobie długoletnie rządy w kraju w związku z „pokojową transformacją” z lat 90., posłusznie realizuje wytyczne „ekspertów” od zrównoważonego rozwoju. W 1994 roku komunistyczny aparatczyk Nelson Mandela dogadał się ze światowymi decydentami i liderami wielkich korporacji, by zapewnić sobie środki, a także poparcie dla swojej organizacji na realizację programu ideologicznego, nie szkodząc interesom finansjery. Jego partia – Afrykański Kongres Narodowy (AKN) – zgodnie z ustaleniami miała na zawsze pozostać u władzy. Związany z AKN Ramafosa powrócił na urząd w wyniku wyborów z początku tego miesiąca (acz ze zredukowaną liczbą głosów).

Wesprzyj nas już teraz!

 

O podatku węglowym mówiono w RPA co najmniej od 2010 roku. „Zmiany klimatyczne stanowią jedno z największych wyzwań stojących przed ludzkością, a głównym celem podatku od emisji dwutlenku węgla jest redukcja emisji gazów cieplarnianych (GHG) w sposób zrównoważony, opłacalny i przystępny cenowo” – podano w specjalnym oświadczeniu.

 

Podatek ma wynosić równowartość 8 dol. amerykańskich za tonę CO2 (120 randów). W pierwszej fazie zanieczyszczający dostaną od 60 do 95 proc. bezpłatnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla, obniżając efektywną stawkę podatkową do 6-48 R / t. Stawki te mają być poddane przeglądowi przed drugą fazą, obejmującą lata 2023-30.

 

Przemysł Republiki Południowej Afryki niemal całkowicie opiera się na energii pochodzącej ze spalania węgla. Z politycznego punktu widzenia priorytetem dla sektora elektroenergetycznego jest walka z ciągłymi przerwami w dostawach prądu i niewypłacalnością, zwłaszcza głównego hooldingu Eskom.

 

Rządowy plan (do 2030 roku) dotyczący odchodzenia od węgla, przewiduje inwestycje w gaz, energię jądrową i odnawialne źródła energii. W najbliższych latach ma się pojawić 8,1 GW gazu, 2,5 GW energii jądrowej, 2,5 GW energii wodnej, 5,7 GW energii słonecznej i 8,1 GW energii z wiatru.

 

Sektor górniczy, główny pracodawca w kraju, zmaga się z wysokimi kosztami pracy. W zeszłym miesiącu Anglo American Platinum skarżyło się, że podatek od emisji dwutlenku węgla będzie kosztował spółkę 3,4 mln USD w ciągu pierwszych dwóch lat.

 

Propagatorzy walki z domniemanym ociepleniem klimatu, z zadowoleniem przyjęli decyzję władz o wprowadzeniu podatku węglowego i postulują, by jego stawki szybko podnieść w celu przyspieszenia walki z zanieczyszczeniami. – Wyrażamy uznanie dla prezydenta za realizację tej dawno już spóźnionej kwestii – mówił Morné du Plessis, szef WWF RPA. – W drugiej fazie będziemy musieli znacznie zwiększyć nasze ambicje przejściowe – dodał.

 

 

Źródło: climatechangenews.com

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram