14 października 2021

Sejm przyjął ustawę o budowie muru na granicy z Białorusią

(Fot. Adam Białous/PCh24.pl)

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Za przyjęciem ustawy głosowało 274 posłów, 174 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE powstanie bariera zabezpieczająca przed nielegalną migracją. Uchwalona w czwartek przez Sejm w trybie pilnym ustawa ma umożliwić pilną budowę zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią. Szacowany koszt planowanej operacji to 1 mld 615 mln zł.

Inwestycja będzie celem publicznym, a inwestorem Komendant Główny Straży Granicznej. Aby zrealizować ją w szybki i efektywny sposób, wobec prac nie będą stosowane przepisy dotyczące m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Nie będzie wymagane również uzyskanie decyzji, zezwoleń, opinii i uzgodnień.

Rzecznik rządu Piotr Müller, zapowiedział, że mur na granicy ma być gotowy w pierwszej połowie przyszłego roku, a działania w tym zakresie już się rozpoczęły. – Budżet państwa jest w dobrym stanie, stać nas, żeby zrealizować tę inwestycję – podkreślił pytany o koszty inwencji i ewentualne wsparcie ze strony UE.

Źródło: interia.pl
PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez