11 stycznia 2019

Po Krakowie – Poznań. Prezydent zaciekawiony zakazem podwożenia dzieci do szkół samochodem

(Zdjęcie ilustracyjne fot. Adam Chelstowski/FORUM )

Włodarzowi Poznania spodobał się pomysł wprowadzenia zakazu odwożenia dzieci samochodami do szkół. Takie rozwiązanie testowane jest w Wiedniu, a w Polsce jako pierwsze efektem i ewentualnym naśladownictwem austriackiej stolicy zainteresowały się władze Krakowa. Poznański prezydent Jacek Jaśkowiak najwyraźniej nie chce zostać w tyle „eko-postępu”.

 

Prezydent Poznania poinformował w mediach społecznościowych, że w przyszłym tygodniu zamierza zwrócić się do władz Wiednia z pytaniem o doświadczenia związane z zakazem odwożenia dzieci samochodami do szkół. Z takim samym pytaniem wystąpił już Kraków.

 

O sprawie poinformowała „Rzeczpospolita”, która przypomniała, jak funkcjonują rozwiązania wiedeńskie. Od września do listopada w jednej ze szkół podstawowych w 2. Dzielnicy austriackiej stolicy rodzice nie mogli wjeżdżać na ulicę przy szkole samochodami, ale tylko w godzinach od 7:45 do 8:15. Testowany pomysł „chwycił” i rozwiązanie przyjęto w kolejnych szkołach. Zainteresowały się nim także władze Berlina, Montrealu i Krakowa, a teraz i Poznania.

 

Zakaz miałby pomóc w walce z otyłością i przyczynić się do zmniejszenia smogu w mieście. Ma być zachętą do korzystania z rowerów. Nie wiadomo dokładnie jak funkcjonowałby zakaz, a wskazówką mogą być słowa krakowskiego radnego, który już deklarował, że „nie myślimy o zamykaniu w godzinach porannych ulic przelotowych, nie chcemy ograniczać możliwości transportowych miasta”.

 

W Poznaniu opozycja już zapowiedziała, że „będzie bronić poznaniaków przed takimi pomysłami”. Jak wskazują, „w imię eksperymentów ideologicznych i pseudonowoczesności odebrać mieszkańcom wolność wyboru i wychować ich wedle swojego pomysłu”.

 

 

Źródło: epoznan.pl / „Rzeczpospolita”

MA

 

 

Zobacz także: Kraków na froncie walki ze smogiem i otyłością. Władze rozważają zakaz odwożenia dzieci do szkół

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie