30 kwietnia 2021

Po majówce głosowanie w sprawie Funduszu Odbudowy. Solidarna Polska: możemy wziąć pożyczkę bez pośrednictwa UE

(fot. Andrzej Hulimka / Forum)

4 maja, czyli tuż po weekendzie majowym Sejm będzie głosował nad projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Wiceminister sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski Sebastian Kaleta zapowiedział w środę na antenie TVN24, że jego ugrupowanie zagłosuje przeciw.

Kaleta został zapytany w TVN24, czy podczas wtorkowego głosowania w Sejmie Solidarna Polska „nie zagłosuje, wyjdzie, nie przyjdzie, zagłosuje przeciw”. – Zagłosujemy przeciw, mówiliśmy o tym od grudnia – odpowiedział Kaleta.

We wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. W głosowaniu ma obowiązywać zwykła większość.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki przekazywał w czwartek, że w klubie PiS będzie obowiązywać dyscyplina w głosowaniu. W skład klubu PiS wchodzą też posłowie Solidarnej Polski.

Solidarna Polska ma inne zdanie niż PiS. Przypominam, że nawet w kwestii Traktatu Lizbońskiego w PiS był rozłam przy głosowaniu i do dziś posłowie, którzy głosowali przeciw, byli i są na listach w PiS – powiedział Kaleta.

Wiceminister sprawiedliwości stwierdził także, że „Solidarna Polska nie kwestionuje tego, że po pandemii będą potrzebne środki inwestycyjne”. – My kwestionujemy to, w jaki sposób te pieniądze będą przekazane Polsce, bo to są pieniądze z kredytu, który spłacimy, pieniądze, które są znaczone, które możemy wydać tylko na to, na co pozwoli Komisja Europejska i może je zablokować, bo weszło rozporządzenia warunkujące wypłaty – tłumaczył.

Kaleta zaznaczył, że „Polska ma wiarygodność kredytową i może pozyskać samodzielnie takie środki”.

W miniony wtorek rząd przyjął projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. W środę wpłynął on do Sejmu. Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku jest niezbędna do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy UE. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO) – dokument taki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

 

Źródło: TVN24, GazetaPrawna.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(7)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie