20 kwietnia 2021

Po pandemii nie będzie miał nas kto leczyć? Rekordowa liczba lekarzy chce wyjechać za granicę

(źródło: pixabay.com )

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) prof. Andrzej Matyja oznajmił, że w pierwszym kwartale tego roku, lekarze w okręgowych izbach lekarskich pobrali prawie 200 zaświadczeń potrzebnych do otrzymania zatrudnienia za granicą. – To rekord – podkreślił.

Nigdy w historii nie było takiej liczby w ciągu kwartału – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) prof. Andrzej Matyja. Z drugiej strony przyznał, że nie dziwi go, iż coraz więcej lekarzy myśli o opuszczeniu kraju. W „niewydolnym” systemie – jak określił polską służbę zdrowia – lekarze po prostu nie chcą pracować.

Jeżeli zdaniem prezesa NRL rząd nie nie zwiększy nakładów na służbę zdrowia, a przede wszystkim na kształcenie kolejnych medyków i poprawę warunków pracy i płacy dla nich, to „dojdzie do katastrofy”.

Prof. Matyja skrytykował rządowe propozycje podwyżek dla lekarzy. Jego zdaniem 19 zł brutto więcej nie zachęci do pozostania na miejscu specjalistów, których i tak mamy w Polsce niedobór o ok. 20-50 tys.

Prezes NRL przyznał, że w czasie pandemii pacjenci cierpiący na choroby inne niż Covid-19 są zaniedbywani, a ich leczenie znacznie się pogorszyło. Jego zdaniem, powrót do poziomu opieki nad pacjentami z chorobami przewlekłymi będzie wymagał znacznego nakładu środków.

Źródło: rmf24.pl

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(46)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy