12 czerwca 2021

Po Spisie Powszechnym czas na „Spis Ekologiczny”? 1 lipca władza zacznie zbierać kolejne dane o Polakach

(fot. Pixabay)

„Właściciele domów i zarządcy budynków od 1 lipca będą mieć nowy obowiązek. Trzeba będzie przekazać informacje o zainstalowanym źródle ogrzewania. Dane mają zbierać gminy i wpisywać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Za niewywiązanie się z obowiązku grozić będzie mandat a nawet grzywna do 5 tys. złotych.

W rejestrze będą gromadzone informacje o źródłach ciepła w budynkach w całej Polsce. Znajdą się tam budynki mieszkalne, usługowe oraz budynki użyteczności publicznej z nominalną mocą źródła spalania paliw w budynku do 1 MW. Docelowo to nawet 5-6 mln nieruchomości.

„Dziennik Gazeta Prawna” wskazuje, że katalog urządzeń, które muszą być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest „bardzo pojemny” i obejmuje: piece, kominki, kuchnie węglowe, kotły, grzejniki gazowe, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy ogrzewanie elektryczne.

Wesprzyj nas już teraz!

Gminy już zaczęły szkolić urzędników, a czasu jest niewiele – bowiem rejestr ma być uruchomiony 1 lipca. Na mocy ustawy przekazanie informacji będzie obowiązkowe. Do wyboru są dwie drogi: elektroniczna lub na piśmie, na co właściciele i zarządcy budynków mają 12 miesięcy.

W budynkach wielorodzinnych i blokach, gdzie wykorzystywane jest wspólne źródło ciepła, obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na spółdzielni.

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(18)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy