5 grudnia 2019

Po spotkaniu Rady Kardynałów: reforma kurii rzymskiej odłożona – nowe spotkanie w lutym

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com(Websi))

Od poniedziałku do środy trwało spotkanie Rady Kardynałów w Watykanie. Wraz z 6 purpuratami uczestniczył w nim Franciszek.  Do rozmów hierarchowie wrócą w lutym 2020 roku, co oznacza przełożenie publikacji dokumentu pod roboczą nazwą Praedicate evangelium.

 

Przed ostatnią serią spotkań hierarchowie wciąż otrzymywali uwagi dotyczące treści przyszłego dokumentu. W związku z tym rada kardynałów zamierza kontynuować prace nad jego treścią.  

Według mediów podczas ostatnich spotkań koncentrowano się na temacie relacji kurii rzymskiej i konferencji episkopatów, a także obecności świeckich (w tym kobiet) na decyzyjnych stanowiskach w kuriach i urzędach kościelnych.

 

Do rady kardynałów należą kardynałowie Pietro Parolin, Oscar Rodriguez Maradiaga, Reinhard Marx, Sean O’Malley, Giuseppe Bertello i Oswald Gracias. Określa się ją mianem C9, choć w rzeczywistości ostatnio w jej pracach bierze udział jedynie 6 hierarchów.

 

Według oczekiwań w nowym dokumencie nacisk położony zostanie na ewangelizację. Istnieją także spekulacje dotyczące połączenia Kongregacji Ewangelizacji z Papieską Radą Nowej Ewangelizacji.

 

Konstytucja Praedicate evangelium ma zastąpić dokument Pastor, ustanowiony przez Jana Pawła II 28 czerwca 1988 roku. Jego treść modyfikowali Benedykt XVI i Franciszek.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

mjend

 

 

ZOBACZ TAKŻE: 

Nieoficjalnie: Kuria Rzymska bardziej scentralizowana, konferencje episkopatów z władzą doktrynalną

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie