25 maja 2020

Polonia w USA walczy o prawdę o Katyniu. Politycy rzucają kłody pod nogi i fałszują historię

(Fot. By Colin Knowles from Vancouver - View of New York skyline from Exchange Place, Jersey City, CC BY-SA 2.0)

Przedstawiciele Polonii amerykańskiej złożyli w Senacie USA projekt rezolucji upamiętniającej Zbrodnię Katyńską. Jej treść została jednak radykalnie zmieniona.

 

Polonia chciała, aby mord katyński został zdefiniowany jako ludobójstwo. Projekt ten rozpatrywał najpierw komitet złożony z trzech senatorów. Tydzień temu oficjalnie wnieśli oni projekt rezolucji polonijnej na agendę Senatu USA. Problem jednak w tym, że jej treść została dość radykalnie zmieniona.

 

Praktycznie wyrzucono ten cały polski projekt rezolucji. Jeżeli się je porówna, to w zasadzie nie zostało z niej nic. Ona została bardzo na naszą niekorzyść zmieniona – zaznacza Krzysztof Wąż z zarządu Koalicji Polonii Amerykańskiej. Dodaje, że po poprawkach rezolucja zawiera „ewidentne kłamstwa historyczne, które jednoznacznie wskazują, że polscy oficerowie – ofiary Katynia – byli obywatelami sowieckimi”. – Wykreślono również z tej rezolucji uznanie Katynia za ludobójstwo – wskazuje Krzysztof Wąż.

 

Teraz w tej sprawie Polonia próbuje interweniować u amerykańskich senatorów. – Nie możemy pozwolić na jawne zakłamywanie historii – podkreśla historyk dr Robert Derewenda. – Natomiast są niewątpliwie na świecie środowiska, którym zależałoby na tym, by Polska nie tylko nie przypominała o swojej martyrologii, ale wręcz, aby Polska była postrzegana jako ten kraj, który być może współpracował w jakiś sposób z Niemcami – dodaje.

 

Źródło: TV Trwam, radiomaryja.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie